اقتصادی

مسیر دلار، جهشی شد – بیگ نیوز

به گزارش رویترز ، به دلیل عملکرد ضعیف تر از انتظار اقتصاد چین ، تقاضا برای ارز ، به ویژه پول سبز کوتاه مدت ، افزایش یافته است. از سوی دیگر ، با توجه به تسلط طالبان در بیشتر مناطق افغانستان ، نگرانی از افزایش تنش های ژئوپلیتیک در خاورمیانه تقاضا برای دلار را افزایش داده است. پس از تصرف کابل ، طالبان اعلام کردند که به زودی دولت جدیدی در افغانستان تشکیل خواهند داد و با توجه به موقعیت خود ، می توان انتظار تحولات جدیدی در خاورمیانه را داشت.

روند نزولی بیکاری در کشورهای اروپایی ادامه داشت تا جایی که تعداد بیکاران در فرانسه تا پایان سه ماهه دوم سال 2021 به 8.0 درصد رسید که 0.2 درصد کمتر از پیش بینی و 0.1 درصد کمتر از دوره بود. قبلی این نرخ بیکاری پایین ترین میزان در 9 ماه گذشته است. تعداد بیکاران در مدت مشابه 16000 نفر کاهش یافت و به 2.4 میلیون نفر رسید تا تعداد بیکاران در فرانسه برای چهارمین فصل متوالی به زیر سه میلیون نفر برسد.

نظرسنجی دانشگاه میشیگان نشان می دهد که شاخص اطمینان اقتصاد آمریکا در ماه جولای با 11 واحد کاهش به 70.2 واحد نسبت به ماه قبل رسیده است که پایین ترین سطح از دسامبر 2011 است. پاییز امسال هشداری برای کاهش تمایل فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری یا هزینه و از سوی دیگر پس انداز بیشتر است. به زبان ساده ، بدبینی ایجاد شده باعث کاهش ورود سرمایه و رشد اقتصادی می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد کسری بودجه در ماه جولای به 302 میلیارد دلار رسید که بزرگترین کسری بودجه ماهانه در تاریخ مدرن آمریکا است. هزینه های دولت به دلیل شرایط دشوار در کرونا افزایش می یابد ، اما از سوی دیگر ، برای بسیاری از مالیات دهندگان ، سررسید موعد به تاخیر افتاده است ، که به نوبه خود منجر به کاهش قابل توجه درآمدهای دولت شده است.

بهبود شرایط بازار کار و احتمال کند شدن برنامه خرید اوراق قرضه توسط فدرال رزرو آمریکا یکی از عوامل حمایتی مهم دلار در روزهای اخیر بوده است. از سوی دیگر ، بازده اوراق خزانه داری نسبت به ماه قبل افزایش چشمگیری داشت و در نتیجه ، معامله گران به سمت دلار گرایش پیدا کردند. با توجه به وضعیت شاخص های کلان اقتصادی در ایالات متحده ، انتظار می رود دلار در کوتاه مدت روزهای خوبی داشته باشد.

احتمال شیوع بیشتر کرونا باعث نگرانی شرکت کنندگان در بازار شد. آنتونی فائوچی ، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده می گوید که مقصر اصلی افرادی هستند که از واکسیناسیون خودداری کرده اند. از سوی دیگر ، لری برلیانت ، یکی از اعضای ارشد تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی ، گفت که همه گیری کرونا به زودی پایان نمی یابد و تنها بخش کوچکی از جمعیت جهان واکسینه شده اند. وی همچنین از افراد بالای 65 سال خواست تا بیشتر مراقب باشند.

داده های تورم ایالات متحده در ماه ژوئیه ممکن است نگرانی برخی معامله گران را در مورد رسیدن تورم به 6 درصد کاهش دهد. نرخ تورم 5.4 درصدی این ماه با هدف تورمی بانک مرکزی 2 درصد فاصله دارد ، اما برگشت روند صعودی پس از چند ماه رشد متوالی ، به ویژه جروم پاول ، رئیس بانک مرکزی ، وعده می دهد که به سطوح پایین تر بازگشت خواهد کرد. مقامات دیگر بارها اعلام کرده اند که توانایی و وسایلی برای کاهش تورم دارند.

اگرچه بانک مرکزی در هفته های اخیر حجم زیادی از نقدینگی را وارد بازار کرده است ، اما ذخایر ارزی چین در ماه ژوئن به افزایش خود ادامه داد. بر اساس اعلام اداره پول ، ذخایر ارزی چین از 22 میلیارد دلار در ماه گذشته به 3.236 تریلیون دلار افزایش یافته است. چین دارای بزرگترین ذخایر ارزی در جهان است و به نظر می رسد که روند صعودی ذخایر ارزی به دلیل بازگشایی بخش بزرگی از اقتصاد ادامه خواهد داشت.

به گفته وزارت بازرگانی آمریکا ، کسری تجاری آمریکا در ماه ژوئن به رکورد جدیدی رسید. در بخش واردات ، ایالات متحده 239.1 میلیارد دلار وارد کرده است که 1.8 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است ، در حالی که صادرات 0.2 درصد افزایش یافته و به 145.9 میلیارد دلار رسیده است. کسری تجاری آمریکا در ماه ژوئن نسبت به ماه قبل 6.7 درصد افزایش یافت و به 75.7 میلیارد دلار رسید.

یک مقام ارشد فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره در سال 2023 با کمک دلار در برابر سایر ارزهای مطمئن صحبت کرد. ریچارد کلاریدا ، معاون فرماندار فدرال رزرو ایالات متحده گفت: “ما ابزار کافی داریم و در نتیجه ما یک چارچوب بسیار انعطاف پذیر داریم.” در بلندمدت ، هدف این است که ابتدا تورم را به زیر سطح فعلی کاهش دهیم و سپس آن را در 2 درصد تثبیت کنیم.

نگرانی از طالبان باعث افزایش دلار می شود!

تاکنون بیش از 208 میلیون 263 هزار و 827 تصادف بیماری کرونا گزارش شده است که از این تعداد 4 میلیون و 379 هزار و 612 نفر جان خود را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف ، بیشترین تلفات مربوط به ایالات متحده با 637،572 ، برزیل با 569،218 ، هند با 432،110 ، مکزیک با 248،380 و پرو با 197،393 بوده است.

شفالی ساچدوف ، استراتژیست ارشد ارز در بانک BNP گفت: “چشم همه فعالان بازار ارز بر آمار بازار کار و تورم متمرکز است تا درصد آینده رشد اقتصادی و نرخ بهره تعیین شود.” به طور کلی ، احساسات بازار در بلندمدت بهتر از ماه های اول سال است ، اما این بدان معنا نیست که رویکرد محتاطانه معامله گران به طور کامل از بین رفته است.

شاخص دلار (نرخ های فوق بر اساس ساعات پایانی معاملات در بازارهای ارز نیویورک محاسبه می شود.)

شاخص دلار که نرخ ارز را در برابر سبدی از ارزهای جهانی اندازه گیری می کند ، با 0.11 درصد افزایش در 92 هزار و 618 واحد معاملات امروز بسته شد. (شاخص دلار به طور کلی در برابر شش ارز اصلی جهان یا 10 ارز برتر جهان بیان می شود. دلار سنگاپور ، فرانک سوئیس ، رینگیت مالزی ، ین ژاپن و یوان چین)

نرخ ارز هر فرانک سوئیس 1096 دلار اعلام شد.

ارزهای اروپایی

در آخرین معاملات ، پوند 0.16 درصد کاهش یافت و به 1،384 دلار رسید. پس از ماندن در کانال 1.17 ، یورو 0.15 درصد کاهش یافت و به 1177 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در بازارهای ارز آسیایی ، دلار دوباره 0.35 درصد کاهش یافت و به 109.218 رسید. در برابر همتای استرالیایی خود ، هر دلار آمریکا با 1،363 دلار مبادله شد. نرخ دلار 6،479 یوان چین بود.

..

دکمه بازگشت به بالا