اقتصادی

مردم رمزارزها را ابزار سرمایه گذاری می‌بینند

رئیس سازمان نظام رایانه ای استان تهران گفت: برای حفظ قدرت پول، عموم مردم به دنبال سرمایه گذاری در حوزه رمزنگاری هستند، بنابراین در مواجهه با این فناوری باید قانونمند شود و باید مزاحم نشوید

به گزارش بیگ نیوز، اولین نشست جهانی انجمن های ارزهای دیجیتال و فعالان بلاک چین تحت عنوان «تکنوبلاک» امروز در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما با حضور فعالان ایرانی و تنی چند از نمایندگان روسیه و ترکیه برگزار شد. در این همایش پنل های تخصصی «مدیریت و سازماندهی کسب و کارها بر اساس کدها و بلاک چین» و «فرصت ها و چالش های توسعه کاربرد فناوری بلاک چین» نیز برگزار شد.

حسین اسلامی – رئیس سازمان نصر تهران – در این پنل گفت: بیشتر مردم به ارزهای دیجیتال به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند، به جای اینکه به سایر ویژگی‌های آن توجه کنند، مردم به آن به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند. برای حفظ قدرت عموم مردم به سمت سرمایه گذاری می روند و وقتی مخاطب زیاد می شود سازمان هم اتفاق می افتد. به همین دلیل در مواجهه با این فناوری باید سیستم راه اندازی شود و مشکلی پیش نیاید.

و گفت: آنچه در بخش خصوصی مهم است، پاسخ به دغدغه های شماست. بخش خفيس مي تواند به او پاسخ دهد. ما در نوشتن متون ضروری که بتواند تعداد زیادی از ذهن ها را متقاعد کند، ضعف داریم. وقتی با مقررات روبه‌رو می‌شویم، ناخودآگاه به نقد روی می‌آوریم و اتفاق نظر خاصی در این زمینه وجود ندارد. البته بخش خصوصی بهتر از دولت است، دولت نباید برای تعدیل امتیاز به آن نگاه کند. بلکه باید شبهات را برطرف کند.

رئیس جمهور نصر تهران ادامه داد: اگر موضوع مبادله و استفاده واقعی از ابزار نیست، بانک مرکزی نباید تصمیم بگیرد، بلکه سازمان بورس باید وارد موضوع شود. اکنون سازمان بورس باید در این امر پیشتاز باشد. آیا لازم نیست برای عموم مهم باشد، برای عموم مهم نباشد؟ جدا از پاسخگویی به سوالات حقوقی و مراجعه به سامانه مجوز، لطفا در این موضوع بیشتر فعال باشید. مخاطب را دولت نباید ببیند، بلکه خودمان باید مخاطب را ببینیم. ما می‌خواهیم دستگاه‌های نظارتی خودشان را درگیر پاسخگویی به دغدغه‌هایشان کنند، بحث منتقد خصوصی نیست، بلکه مشکل این است که در طراحی به حرف ما گوش نمی‌دهند.

وضعیت قوانین کدها در روسیه

در پاسخ به این سوال که وضعیت قوانین در زمینه رمزنگاری در روسیه چگونه است؟ گفت: وضعیت قوانین در روسیه ابعاد مختلفی دارد. پس از کلاهبرداری، اگر فردی سرمایه گذاری قانونی داشته باشد، می تواند با محدودیت های متعددی مواجه شود. یک شخص واقعی می تواند تا 10 هزار دلار در روسیه سرمایه گذاری کند.

وی ادامه داد: بالاخره لازم است یک نفر رگولاتور باشد و بحث مالیات است که در این زمینه دخیل است. پس از روز سوم، تایید این فعالیت ها توسط مجریان بحث تبادل انجام می شود. در بازار ارزهای دیجیتال، مجوز سرمایه گذاری تا سقف 100 میلیون روبل وجود دارد. همه این فعالیت ها باید توسط قانون مجاز باشد و مدیریت این فرآیند نیاز به مجوز دارد. تمرکززدایی از این فعالیت ها از این جهت مهم است که می تواند بر امور مالی جوانان تأثیر بگذارد و به زندگی مردم نیز آسیب برساند.

همه می خواهند این منطقه هر چه زودتر در روسیه قانونی شود

الکساندر براژینکوف – رئیس انجمن بلاک چین روسیه – گفت: صرافی هایی در روسیه وجود دارد، بیشتر صرافی ها در جهان تمایل دارند با جمعیت روسیه کار کنند. وقتی قانون در نظر گرفته شود، مبادلات ما ایجاد می شود و می توانیم مشکلات مربوط به مبادلات خود را بدون آمریکا و تبادل با کشورهای دوست خود حل کنیم. همه تمایل دارند این منطقه را سریعتر در روسیه قانونی کنند و روبل در این مبادلات استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: کدهایی نیز وجود دارد که بین تجار برای خرید و فروش استفاده می شود و امیدواریم در ایران و روسیه محلی برای مبادله ایجاد شود. دنیا در حال تغییر است، دولت های غربی اقدامات عجیبی علیه روسیه انجام داده اند تا بتوانیم در این زمینه همکاری کنیم. ما می توانیم در این زمینه پیشرفت های زیادی داشته باشیم و نباید تلاش خود را برای پیشرفت در این زمینه متوقف کنیم. ما نمی توانیم از ارزهای رمزنگاری شده برای تبادل کالا بین کشورهای مختلف استفاده کنیم و اگر ارزهای رمزنگاری شده را قانونی کنیم، می توانیم به این مهم دست پیدا کنیم.

انتظار داشتیم که بازار سهام نقش بیشتری در تنظیم دارایی های دیجیتال ایفا کند

محمد تهرانی – از اعضای هیات علمی و موسس آزمایشگاه بلاک چین دانشگاه خاتم – گفت: در هر موضوع جدیدی که مطرح می شود، عکس و عکس آن را می بینیم که ترکیبی از این دو سنتز خواهد بود. وقتی بیت کوین متمرکزترین بلاک چین موجود است، می بینیم که کدهای جدیدی در حال ظهور هستند و شرایط متفاوت است. به موضوع بلاک چین باید با دیدگاه جدیدی نگاه کرد که برای کمک به شکل گیری این موضوع در مقابل قانونگذار قرار گرفته است. راه حلی که رگولاتور می تواند به آن امیدوار باشد اندازه گیری ابعاد است.

وی ادامه داد: در این زمینه ابتدا چالش هایی داشتیم، ابتدا نمادهای ارزهای رمزنگاری شده ترجمه شدند و این موضوع چالش هایی را نیز ایجاد کرد. اگر بخواهیم فضای دارایی های دیجیتال را دسته بندی کنیم، می توانیم سه دسته را تصور کنیم. دارایی های پرداخت شده، اوراق بهادار و توکن های ابزار. فقط دارایی های پرداخت شده است که بانک مرکزی می تواند در مورد آن قانون وضع کند. انتظار داشتیم بازار سرمایه در این موضوع نقش بیشتری داشته باشد اما این اتفاق نیفتاد. پول بانک مرکزی یکی از مواردی است که در این مرحله به جوانان کمک می کند تا آن را شکل دهند. در ایران تحریم ها مدت زیادی است که وجود دارد، اما ما ظرفیت پرداخت های ریز و درشت را داریم، بنابراین به سمت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی حرکت می کنیم.

بلاک چین می تواند در مدیریت شهری به ما کمک کند

همچنین فرماندار -عضو شورای شهر تهران- گفت: دفتر مدیریت شهری وظیفه نگارش آیین نامه در محل مجلس شهری را بر عهده دارد و این آیین نامه ها باید تابع قوانین باشد. حتی به قوانین هم نزدیک نیست. شهر باید در شش فصل خدمت شود. مشکلات جمعی، حمل و نقل، اقتصاد شهری؛ نمونه ای را خواهید دید که از هر مقصدی که می بینید قابل استفاده است. من همیشه به دنبال پاسخی برای این سوال بودم که با این پدیده در حوزه مدیریت شهری چه کنیم؟

وی ادامه داد: مشکل تغییرناپذیری و حفظ تاریخ یکی از مشکلاتی است که از بلاک چین انتظار داریم. حادثه ای برای شهر تهران رخ داد و اطلاعات از دسترس خارج و دوباره بازیابی شد. شاید دوباره توافق حاصل شود. مهم ترین مسئله در اقتصاد شهری این است که شهرداری های ما خودکفا هستند. مابقی هزینه و درآمد شهرداری ها باید از طریق عملیات خودشان تامین شود. شهرداری امسال 6000 میلیارد تومان پیش بینی را تصویب کرده است. سوال اینجاست که آیا می توان با این فناوری مردم را در املاک موجود در شهر به اشتراک گذاشت؟ Excoin در سئول تعریف شده است. مردم برای خدمات با مالیات شهری پاداش می گیرند و ما به هر حال می توانیم این کار را انجام دهیم.

ما از تجربه ایران در دوران تحریم استفاده خواهیم کرد

الکساندر فدوروف – مدیر ارشد شرکت توسعه تجاری PromMiner روسیه – گفت: من یک دیدگاه احتمالی دارم، قبل از هر چیز زمانی که دوستان ایرانی گفتند ما در دوران تحریم تجربه خاصی به دست آورده ایم که می توانیم آن را با شما در میان بگذاریم. برای ما تجارت در شرایط تحریم بسیار مهم است. جلسه ای با رئیس بانک مرکزی ایران در روسیه داشتیم و مدل های مختلف انجام معاملات را بررسی کردیم. بخش های بلاک چین مالی در سیستم سندباکس بررسی می شود. با توجه به شرایط ایجاد شده توسط این ممنوعیت، خدمات ارزهای دیجیتال می توانند نقش عمده ای در این زمینه برای حل مشکلات ایفا کنند.

وی ادامه داد: ما با امکانات معدن در ایران آشنا هستیم و در روسیه نیز گرایش زیادی در این زمینه وجود دارد. چون جوانان ما در این زمینه نقشی در دنیا دارند، می توانیم در این زمینه همکاری کنیم. همچنین می توانیم در زمینه تبادل جوانان همکاری های زیادی انجام دهیم. از آنجایی که بورس ایران در شرایط تحریم تجربه زیادی دارد، ما آماده استفاده از مدل شما در روسیه هستیم.

ارزهای دیجیتال می توانند در زمینه تجارت خارجی به ما کمک کنند

احمد صالحی – نماینده سازمان توسعه تجارت – نیز در این پنل اظهار داشت: ما یکی از کشورهایی هستیم که می توانیم در حوزه ارزهای رمزپایه در حوزه تجارت خارجی به ما کمک کنیم. این مسیر در حوزه تجارت خارجی راحت تر است و در حال حاضر در حال اجراست. ما در دوره ای هستیم که پس از سه دور افزایش نرخ بهره، هنوز تورم در آمریکا کاهش نیافته است. آمریکا وارد رکود می شود.

وی خاطرنشان کرد: یک پیش بینی وجود دارد که کریپتو با فیات جایگزین شود که من شک دارم اما این یک پیش بینی است. استفاده از ابزار یک ابزار مالی جدید است که می تواند بسیار موثر باشد. قصد بانک مرکزی و وزیر این است که از این ظرفیت در کشور در حوزه تجارت خارجی و واردات استفاده کنند.

ایران و روسیه سطح همکاری تجاری یکسانی ندارند. ما این مشکل را به دو صورت حل می کنیم. از یک طرف اگر تراز تجاری متعادل باشد، روسیه کشوری است که در فضای فکری حرکت می کند و سلاح، گندم و انرژی صادر می کند و کالاهای دیگر وارد می کند. این دو نوجوان در صورت امکان به دنبال تراز تجاری هستند. چالش بعدی تورم و کاهش ارزش ریال است. جدا از روبل و ریال، یکی از جدی ترین راه حل ها این است که چینی ها را به وسط بکشانیم. عمق بازار در تجارت بین المللی بسیار مهم است. مشارکت چینی ها با توجه به نقش بزرگی که در تجارت جهانی دارند بسیار مهم است.

پیام نهایی

دکمه بازگشت به بالا