عمومی

مردان آتش – بیگ نیوز

آمار دقیقی از تعداد آتش نشانان در سراسر کشور در دست نیست ، اما 60 آتش نشان اختصاصی در پایتخت شکنجه شده اند. هفده آتش نشان تهران در دوران دفاع مقدس به شدت شکنجه شدند. شانزده نفر از این آتش نشانان در حادثه پلاسکو در 20 دسامبر 1995 شکنجه شدند.

به گزارش بیگ نیوز ، برگر آنلاین وی نوشت: “عزیزالله اکبری نیسیانی و محسن لک دو آتش نشان فداکار هستند که نامه های آنها در سال گذشته به لیست آتش نشانان کشور اضافه شد.” عزیزالله اکبری نیستانی آتش نشان است که بر روی حصیر جان خود را در اصفهان و محسن لک نجات دهنده ای است که در عملیات نجات در مجتمع هفت طبقه در شهر اندیشه شکنجه شد. آمار دقیقی از تعداد آتش نشانان در سراسر کشور در دست نیست ، اما 60 آتش نشان اختصاصی در پایتخت شکنجه شده اند. هفده آتش نشان از تهران در دوران دفاع مقدس به شدت شکنجه شدند. شانزده نفر از این آتش نشانان در حادثه پلاسکو در 20 دسامبر 1995 شکنجه شدند.

اولین شهید آتش نشانی تهران پس از حادثه پلاسکو ‘سید احسان جامعی’ آتش نشان ایستگاه 63 آتش نشانی تهران بود. او در 14 ژانویه 1997 در جریان آتش سوزی در انبار در جاده خاوران با برق دچار اختلال شد. این حادثه هنگام جابجایی تجهیزات به دلیل برخورد نردبان و برق فشار قوی رخ داد. احسان جامعی پس از انتقال به بیمارستان به دلیل شدت جراحات وارده تحت شکنجه قرار گرفت.

مانور مرگ

عزیزالله اکبر نیستانی یک آتش نشان است که دقیقا هفت روز پس از آتش سوزی یعنی 5 اکتبر 1999 جان خود را از دست داد. این نجات دهنده کشور در جریان یک آتش سوزی در عملیات نجات ایستگاه 7 آتش نشانی اصفهان کشته نشد.

او دو سال در عملیات و حوادث خطرناک در قلب آتش جنگید ، اما این بار خوشحال نشد. تصادف یک رویداد در زندگی او را تغییر داد. وقتی نفسش را قطع کرد به بیمارستان نرسید.

گاهی مانورها در ایستگاه آنها برگزار می شد ، اما این بار متفاوت بود. این یک مانور بود ، یک نجات فرضی. 10 آتش نشان اصفهانی با زنگ مانور صف آرایی کردند. عملیات کلید خورد روشنایی شروع می شود. موانع فرضی ، پرش از ارتفاع ، اما تصادف ، ضربه به زندگی این ناجی.

تصادف دلخراش

عزیز الله اکبر مدیر اصلی یک شرکت اتوبوسرانی در شهرداری اصفهان بود که پس از آموزش استاندارد در سال 1997 توسط آتش نشانی تعیین شد. او قبلاً یک آتش نشان حرفه ای شده است.

افسران در حین عملیات بودند که عزیزالله ناگهان تعادل خود را از دست داد و سرش را روی میز زد. در همان زمان ، مأموران اورژانس در ایستگاه او را به بیمارستان می برند ، اما قهرمان که ماموریت های خاص و سختی را در کارنامه خود دارد ، قبل از رسیدن به بیمارستان می میرد.

مرتضی اکبری نیسیانی ، برادر آتش نشان اصفهانی معتقد است سهل انگاری 100 درصدی باعث مرگ برادرش شده است. او می گوید: “به گفته همکاران برادرم ، تشک آتش کنار میز بود و هیچ حفاظتی یا فقط در مورد آن وجود نداشت.” وقتی برادرم از ارتفاع کم می پرد ، میز کنار تشک را می زند و جان خود را از دست می دهد. برادرم تنها کسی بود که گوشه تشک افتاد و سرش را روی میز زد. ای کاش محافظی در اطراف تشک وجود داشت ، یا تشک در جایی بود که میز وجود نداشت. اگر او در اطراف تشک ایمن بود ، ممکن بود پس از زمین خوردن دست و پای خود را بشکند ، اما به سرش ضربه نمی زد.

آتش نشانی یک کار پرخطر است ، اما برای رانندگی و مدیریت باید ایمن و مجهز باشد. از کلاهی استفاده کنید که جلوی ضربه را می گیرد یا از تشک ایمن استفاده کنید. محافظی داشته باشید که از پرتاب شدن آن جلوگیری کند. برادرم دو فرزند دارد ، یک دختر و یک پسر. هیچ چیز جایگزین پدر برای این بچه ها و برادر برای ما نمی شود. “

داستان شهادت یک آتش نشان در حین عملیات نجات

آتش نشان فداکار “محسن لک” یکی از آتش نشانان شهر اندیشه بود؛ همان آتش نشان جوان که سرنوشت او با مرگ در 10 مه 1400 مرتبط بود. او هفده سال در عملیات و حوادث خطرناک در قلب آتش جنگید ، اما این بار سرنوشت به نام او نبود.

جمعه ساعت 14 بود که خبر آتش سوزی به مقر آتش نشانی اندیشه رسید. یک مجتمع مسکونی هفت طبقه در فاز 5 شهر اندیشه دچار حریق شد. کابل های برق وصل شده بود و دود غلیظ کل ساختمان را فرا گرفته بود. آتش نشانان برای شروع عملیات اطفای حریق باید به محل حادثه می رفتند. آتش نشانان طبق معمول به صحنه دیگری می رفتند و ماموریت متفاوتی را آغاز می کردند.

ستاد بلافاصله زنگ سه ایستگاه 5 ، 3 و 2 را به صدا درآورد. آتش نشانان این ایستگاهها با شنیدن زنگ هشدار به محل رفتند و تجهیزات را خارج کردند اما هرگز نمی دانستند که پس از پیاده شدن از ماموریت تعداد آنها کاهش می یابد. برنگردد آتش در یکی از واحدهای مسکونی رخ داد و تعدادی از ساکنان در دود و آتش گرفتار شدند. صحنه در فاز پنجم اندیشه بود. وقتی آتش نشانان به محل رسیدند متوجه شدند که یک خانه مسکونی هفت طبقه آتش گرفته است.

نجات مرگبار

بر اساس اطلاعات اولیه و گزارش شاهدان عینی ، این آتش سوزی در طبقه اول ساختمان بوده و دود و گرمای زیاد باعث شده تا تعدادی از ساکنان ساختمان را به دام بیندازد. بنابراین عملیات اطفای حریق آغاز شد. با تجهیزات شخصی کامل و بسته شدن سیستم تنفس ، گروهی همزمان به طبقات ساختمان رفتند و در اولین لحظات توانستند با خیال راحت سرنشینان را تخلیه کنند. محسن لک همچنین دو پیرزن و یک مرد را از دود و آتش نجات داد.

بازداشت شدگان نجات یافتند و به دستور فرمانده ساختمان را ترک کردند ، اما فرمانده مجدداً برای بازرسی نهایی وارد ساختمان شد. دقایقی پشت سر هم گذشت اما خبری از محسن نبود. بی سیم پاسخ نمی دهد ، و این ماموریت را برای آتش نشانان تلخ تر می کند. اکسیژن فرمانده عملیات تمام شد و محسن کشته شد. وقتی مأموران پاسخی از فرمانده نشنیدند ، به ساختمان برگشتند. جسد محسن در پای طبقه سوم پیدا شد اما دیگر نفس نمی کشد.

محسن از سال 1982 که سازمان آتش نشانی در شهر اندیشه مستقر بود در سازمان آتش نشانی مشغول به کار بود. او در یاد دختری 14 ساله است.

شهادت 60 آتش نشان

جلال ملکی ، سخنگوی آتش نشانی تهران ، در روز آتش سوزی به شهروند آنلاین ، خبرنگار آتش نشانی و خدمات امداد و نجات ، گفت: از زمان شروع به کار آتش نشانی تهران 60 شهید داشتیم. 7 نفر از آنها شهید جنگ هستند. 43 آتش نشان نیز طی عملیات مختلف قربانی شدند. ما سه نفر از آتش نشانان خود را در حادثه پلاسکو از دست دادیم. “پس از حادثه پلاسکو ، سید احسان جامعی ، آتش نشان ایستگاه 63 آتش نشانی تهران ، در جریان آتش سوزی در انباری در جاده خاوران در 23 دی ماه 97 برق دریافت کرد و در لیست آتش نشانان قرار گرفت.” او می گوید که تعداد آتش نشانان سراسر کشور را نمی داند و مسئولان درگیر باید این تعداد را فاش کنند.

وی در ادامه گفت که دلیل نامه در 28 اکتبر اتشانشان نامیده می شود. در اکتبر 1980 ، پالایشگاه آبادان در جنگ بین ایران و عراق مورد حمله دشمن قرار گرفت. پس از این حادثه آتش نشانان اقدام به اطفای حریق کردند. در جریان این آتش سوزی ، پالایشگاه بار دیگر بمباران شد و تعداد زیادی از آتش نشانان در این حادثه کشته شدند.

“بیست سال پس از این حادثه ، برنامه تعیین روز اطفای حریق و ایمنی در سال 1379 توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی پیشنهاد و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.”

اگرچه همه اذعان دارند که اطفاء حریق دشوار و مضر است ، اما تنها در سال 1997 در لیست کارهای سخت قرار گرفت.

سرانجام ، در 30 ژانویه ، سالروز حادثه پلاسکو ، در 140 مین جلسه شورای عالی حفاظت فنی عملیات ، تصمیم گرفته شد که آتش نشانی به 13 شغل گروه B مشاغل سخت و مضر اضافه شود. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا