ما ملت آپلود بودیم و الان ملت دانلود شده‌ایم

وزیر میراث فرهنگی گفت: رابطه خود را با شادی تعریف نکرده ایم، همه در اشک ریختن آن مهارت دارند و متخصص هستند، اما شادی هم مهم است به ویژه اکنون که با فقر و مشکلات اقتصادی مواجه هستیم.

به گزارش گروه خبرگزاری آنا، ضرغامی در پنجمین نشست افق عمومی تحول مدیران پایگاه های میراث ملی و بین المللی که در سالن جلسات این وزارتخانه برگزار شد، گفت: مدیران پایگاه های میراث فرهنگی کمک می کنند تا ارتقای سطح دانش وزارتخانه و داشتن جایگاه ویژه و ماموریت های خط مقدم وزارتخانه ها در حال تعامل با مردم هستند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وظیفه اصلی مدیران محوطه ها را حفاظت از میراث فرهنگی، معرفی و انتقال پیام صحیح و همچنین استفاده از ضریب تاثیر بر محوطه ها عنوان کرد و ادامه داد: حفاظت فیزیکی متفاوت است. بر اساس موقعیت جغرافیایی سایت ها، لذا مدیران باید به طور مستمر ردپایی از موقعیت را داشته باشند و بر اساس پارامترها برنامه خاصی ارائه کنند.

وی در تشریح معرفی، شرح و انتقال پیام اظهار داشت: باید برای معرفی ایران برنامه داشته باشیم. علاوه بر آثاری که در معرض دید عموم قرار می گیرد، ارزش های فرهنگی نیز باید ترویج شود. معرفی آثار تاریخی که چهره های آموزش، دانش، هنر و معماری را تقویت می کند، ترکیبی است که ریشه های انسانی را تشکیل می دهد. وقتی می گوییم میراث ریشه فرهنگی دارد، این ریشه یک معنا دارد.

و با اشاره به آخرین سفر خود به قزوین دانست که باغستان دو هزار سال پیش موهبتی الهی برای مردم بوده که از آسیب های ناشی از سیل جلوگیری کرده است.

ضرغامی با تاکید بر اهمیت تمایل مدیران برای تبیین میراث فرهنگی برای مردم، ادامه داد: پاسخ به سوالات مردم باید قانع کننده، بسته بندی شده، تاثیرگذار و معتبر باشد.

ضرغامی با انتقاد از انتقال مطالب و پیام های نادرست این سایت، به بی اطلاعی برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: عده ای می خواهند استیضاح کنند و می گویند مردم می خواهند در کنار میراث فرهنگی سازه بسازند، چون کاری نداریم. در مورد آنها البته حد و مرزها را باید منطقی تعیین کرد، اما وقتی می گوییم پیشینه تاریخی با هویت شهری منافاتی ندارد، خیلی ها علاقه ای ندارند و فکر می کنند که پیشینه تاریخی فرسوده شده و می توانند با بولدوزر آن را تخریب کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: بخشی از دلایل این حوادث نادیده گرفته شدن فرهنگ ناملموس و ارزش‌های انسانی است. برای معرفی باید برنامه درستی داشته باشیم. مثلاً هفته پیش که به گنجنامه همدان رفتم، در کنار دو جمله خوب که ارزش فرهنگی ناشناخته ها را تبلیغ می کند، دو کتیبه دیدم که دیده نمی شد.

و ادامه داد: همین کتیبه داریوش چند کلمه دارد که من می بینم مثلا نوشته شده “به نام اهورامز بسم الله که شادی را آفرید” شادی مهم است، ما رابطه خود را با شادی تعریف نکردیم. ، همه در اشک آوردن ماهر و متخصص هستند البته درست است اگر داشته باشیم ثبت جهانی می کنیم اما ازدواج هم مهم است مخصوصا الان که با فقر و مشکلات اقتصادی مواجه هستیم. برخلاف کسانی که فکر می کنند ازدواج یک امر تجملی است، تصادفی نیست. فارغان ناملموس ما تحمیل نیمی‌شود بد می‌بینیم شادی.

ضرغامی این فیلم بحث را ادامه می دهد تایتانیک وی مثالی زد و گفت: همین فیلم «تایتانیک» در زمان مدیریت ما از صداوسیما پخش نشد، بلکه با مدیریت آقای دارابی (معاون میراث فرهنگی و هنری و یکی از مدیران سازمان میراث فرهنگی) از رادیو پخش شد. در همان زمان در رادیو) این فیلم با روتوسکوپی نمایش داده شد. در این فیلم خانمی است که در طبقه بالای کشتی است که متعلق به طبقه نخبگان است و همه امکانات را دارد اما خوشحال نیست و حتی در صحنه می خواهد خودکشی کند تا قهرمان فیلم. دستش را می گیرد این تضاد برای کلاس مفید است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: خشایارشاه و داریوش هم می گویند ازدواج خوب است، متحد شدند و اهورامزدا را پذیرفتند. وقتی به توضیحات همکارانم گوش می دهم می بینم که در آن زمان چقدر نشانه های وحدت و توحید وجود داشت، در واقع یکی از دلایلی که مردم ایران به این سرعت اسلام را پذیرفتند، تاریخ و تمدنشان بود. چیزهایی که گم شده اند

ملت را آپلود کردیم و حالا ملت را دانلود کردیم

وی در ادامه از مدیران پایگاه‌های میراث ملی و جهانی خواست تا میراث فرهنگی مجتهدی درجه یک ساخته، صفحات مجازی داشته باشند و برای هر سایت محتوای ارزشمند تولید کنند. در حال حاضر وقتی می خواهم موضوعی را پیدا کنم، صفحات زیادی را می بینم که همگی کپی شده اند، محتوای جدید و متفاوتی تولید نمی شود، به همین دلیل می گویم که آپلود کردیم و الان دانلود کردیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یکی از مشکلات پایگاه ها را در راهنماها برشمرد و پیشنهاد داد که دو نوع راهنما آموزش مقدماتی و پیشرفته داده شود و در ادامه گفت: هر جا رفتم نمونه هایی را دیدم که مردم گرفتار شدند. در پایه ها، به ویژه پایه های بزرگ گم شده است. گاهی اوقات هیچ جدول و نوشته ای در پایگاه داده ها دیده نمی شود. گاه تابلویی را روی زمین می چسبانند که شرح آن با خط ریز نوشته شده و گرد و غبار روی آن پوشیده شده و مردم در اطراف آن پرسه می زنند. ما پول نداریم در برخی کشورها دیده ام که از جوانان به صورت داوطلبانه استفاده می کنند و نشان می دهند که آموزش دیده اند.

زرقانی گفت: پرسیدم چقدر به این جوانان حق می دهند، گفتند چیزی نگفتند، این جوانان یا داوطلبانه در میراث حضور می یابند یا با هماهنگی مدارس که کار قبلی این جوانان محسوب می شود. برای آنها شخصیت و منزلت جمعی به ارمغان می آورد، این ضعفی است که برخی گروه های منافق از آن سوء استفاده می کنند و ما نمی دانیم. با آموزش و پرورش مذاکره کنید و با دو سطح راهنمایی آموزش دهید. بیشتر کارها بدون پول انجام می شود.

وی درباره مرمت نیز گفت: باید از تجربه تعمیرات مسجد امام استفاده کرد. من نمی خواهم کسی را در این مورد سرزنش کنم. آنها 12 سال روی داربست مطالعه کرده بودند و روی جزئیات کار کرده بودند. اما تجربه تعمیر مسجد، امام می‌گوید، باید نظارت بر تعمیر را ادامه دهیم. مدیران پایگاه مواظب باشند، دیگر موارد تلخی مانند مسجد امام نداشته باشیم.

ضرغامی با تاکید بر اینکه خدماتی که به مردم ارائه می شود باید در خور نظام جمهوری اسلامی و پایگاه تاریخی باشد، افزود: در پایگاه ها مشکلات زیادی داریم از پارکینگ، راه های دسترسی و برخی استخرها که معلوم نیست چه استفاده ای دارند. زیرا، از سرویس های بهداشتی گرفته تا سایر خدمات، اصلا درست نیست. ما خیلی جاها را طراحی نکرده ایم، مردم خسته می شوند. مردم بعد از یک ساعت اقامت در بسیاری از پایگاه ها خسته و مریض می شوند، این موضوع بسیار مهمی است. تازه با هشت دستگاه قرارداد بسته ایم، می توانند کمک کنند.

هیچ پولی نباید در پارکینگ گرفته شود

وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: موضوع خدمات بهداشتی و درمانی برای کودکان را دنبال می کنم. این پروژه به قدری مهم است که من خودم چندین جلسه برگزار کردم. من در بعضی از پایگاه ها عمدتاً از توالت استفاده می کنم ، واقعاً خجالت می کشم ، اکنون دنبال این هستیم که در جاده توالت نباشد. مشکل دیگر این است که نباید در پارکینگ ها پول گرفت، حتی به هر بهانه ای که از مردم پول گرفته نشود. راه های دسترسی در برخی مناطق و پایگاه ها تخریب شده است. مدیر سایت باید نامه بفرستد و پیگیری کند تا این مشکلات برطرف شود. آنها تا 90 دوربین در تخت جمشد دارند، اما خانواده ها و مردم برای استفاده از آن زیر آفتاب در صف می ایستند. به مردم احترام بگذارید، حداقل یک چتر به این رتبه ها اضافه می شود. من روی این موضوعات تمرکز می کنم، زیرا برای من وزارتخانه ها و پایگاه ها زشت است.

وی همچنین کنسرت در کاخ سعدآباد و اجرای سالن کنسرت عقیلی کرمان را مثال زد و گفت: فضای اکثر پایگاه ها وسیع است، باید با برنامه های هنری هم افزایی ایجاد کرد و حضور مردم را افزایش داد. حدود 20 هزار نفر در کرمان به کنسرت می آیند و حتی یک موضوع امنیتی هم وجود ندارد. یا کنسرت – نمایش صدا در کاخ سعدآباد که کار بسیار سختی بود، زیرا بخشی از فضای سعدآباد تحت کنترل دولت است و گاهی مهمانان شب را در سعدآباد سپری می کردند و در مورد صداهای اهالی صحبت می کردند. صدا، که باعث می شد نتوانند بخوابند.

ضرغامی تاکید کرد: همه سایت هایی که به ترویج صنایع دستی می پردازند باید در ایران باشد و سایت ها در کنار بازار ایجاد شود. علاوه بر این، افکار علمی، آموزشی و متضاد را ترویج دهید. شما مجاز به انجام این کارها هستید. ما قبل از انقلاب جایی مثل حسینیه ارشاد داشتیم اما چقدر حسینیه ارشاد تولید کردیم؟ پایگاه های داده Heritage می توانند این کار را انجام دهند.

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا