اقتصادی

لیر در بازار تهران رکورد سقوط را شکست

به گزارش خبرگزاری اخبار آنلاینلیر ترکیه در روز جمعه به پایین‌ترین سطح خود سقوط کرد، زیرا معامله‌گران پس از کاهش غیرمنتظره نرخ بهره بانک مرکزی در روز پنجشنبه در مواجهه با تورم نزدیک به 80 درصدی، فروش ارزهای خود را آغاز کردند.

در بازار تهران نیز لیر به پایین ترین سطح خود در 4 سال اخیر رسید. هر لیر ترکیه امروز با قیمت 1600 تومان در بازار تهران معامله می شود. قیمت این ارز در بازار تهران در بازه زمانی یک هفته ای 60 تومان و در بازه زمانی یک ماهه این ارز نیز 220 تومان کاهش یافت و در بازه زمانی یک ساله نیز این ارز کاهش یافت. 1680 تومان و نسبت به دوره 414 تومان ارزانتر از سه سال قبل است.

تحلیلگران و بانکداران گفتند که کاهش نرخ بهره در روز پنجشنبه از 14 درصد به 13 درصد برای توسعه بلندمدت رئیس جمهور طیب اردوغان برای کاهش هزینه های استقراض مناسب است.

به ویژه نظارت بر اینکه این کاهش نرخ سود منجر به افزایش نرخ تورم می شود، منجر به کاهش یک درصدی ارزش لیر در روز پنجشنبه و رسیدن برابری آن به 18.15 در برابر دلار شد. این رکورد کمی بالاتر از رکورد 18.40 در هر دلار بود که لیر در دسامبر در آخرین سقوط بزرگ به آن رسیده بود.

لیر رکورد سقوط در بازار تهران را شکست

ذخایر خارجی ترکیه تمام شده است

بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه نرخ بهره خود را ۱۰۰ واحد کاهش داد که اولین اقدام این بانک از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون بود.

اگرچه ذخایر خارجی این کشور به شدت کاهش یافته است، اما روند ذخایر خارجی از ابتدای تیرماه مثبت بوده و تقریباً سه برابر شده و به 15.7 میلیارد دلار رسیده است، زیرا گردشگرانی که در دو سال اخیر به دلیل شیوع کرونا به این کشور آمده اند. کیشر منید شده بود دوباره به کیشر کیشدند.

223227

223227

دکمه بازگشت به بالا