لوح شکسته نستعلیق درویش عبدالمجید طالقانی رونمایی می‌شود

این پست از سایت بیگ نیوز برگرفته از سایت ” www.isna.ir ” در مورد مقاله ” لوح شکسته نستعلیق درویش عبدالمجید طالقانی رونمایی می‌شود ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

بیگ نیوز/البرز نمایشگاه و همایش بزرگداشت درویش عبدالمجید طالقانی هنرمند بزرگ خوشنویسی البرز در عصر صفوی و رونمایی از لوح ثبتی آثار این هنرمند برگزار می‌شود.

 به گزارش بیگ نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی البرز، این همایش با رونمایی از لوح ثبتی شیوه شکسته نستعلیق درویش عبدالمجید طالقانی که سال گذشته به ثبت ملی رسید روز چهارشنبه 26 آنلاین 1402 برگزار می‌شود.

در این همایش که با همت و همکاری، خانه هنرمندان، انجمن خوشنویسان ایران و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی البرز برگزار می‌شود، اساتید هنر و خوشنویسی ایران حضور دارند.

درویش عبدالمجید طالقانی (1150- 1185ه‍.ق)  خوش‌نویس، شاعر و عارف شهیر ایرانی است. او بزرگ‌ترین خوش‌نویس خط شکسته‌نستعلیق در تاریخ خوش‌نویسی ایران به شمار می‌رود و این خط را به پایه‌ای رسانید که تاکنون کسی نتوانسته‌ به آن دست پیدا کند. خط شکسته نستعلیق که از نیمه قرن یازدهم رواج یافته بود، در میانه قرن دوازدهم هجری قمری به دست توانمند استاد درویش عبدالمجید طالقانی به اوج خود رسید. سال گذشته شیوه شکسته نستعلیق استاد درویش عبدالمجید طالقانی از استان البرز در فهرست میراث ملی ناملموس به ثبت رسید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا