اقتصادی

قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی آینده چقدر خواهد بود؟

رئیس سابق نظام صنفی کشاورزی گفت: شورای ارزیابی محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی کیلویی گندم را 7500 تومان برای سال برداشت جدید تعیین کرده است.

محمد شفیع ملک زاده در گفت وگو با بیگ نیوز ، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شورای ارزیابی محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی محصولات را به موقع تعیین کرده است ، اظهار داشت: شورای ارزیابی باید اواخر تیرماه تصمیم گیری می کرد. و قیمت کلیه محصولات اصلی مشروط به خرید تضمینی را اعلام کنید. بنابراین ، در اوایل ماه ژوئیه ، کمیسیون های تخصصی ایجاد شده برای مرکز تحقیقات مجلس و شورای ارزیابی ، تحقیقات لازم را انجام داده و هزینه محصولات را آماده کردند.

وی ادامه داد: این ارقام به شورای قیمت واگذار شده است. اگرچه سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد با برخی ارقام موجود در مجلس مخالف بودند ، اما در نهایت قیمت اکثر محصولات توسط شورای ارزیابی محصولات کشاورزی تعیین و به وزیر جهاد کشاورزی ارائه شد.

تصمیم مجلس در انتظار تصویب و اطلاع وزیر!

رئیس سابق سیستم اتحادیه کشاورزی با اعلام اینکه این فرمان باید به تصویب وزیر برسد و بعداً قابل اجرا است ، افزود: منتظر است تا شورای قیمت به وزیر ابلاغ شود. اگر موانعی وجود دارد ، باید توسط وزیر بررسی شود. با این حال ، به دلیل شرایط اقتصادی و تحریم ها ، این قطعنامه باید بررسی و در نهایت به تصویب هیئت وزیران برسد.

ملک زاده در پاسخ به آنچه شورای قیمت برای محصولات استراتژیک مانند گندم ، کلزا و … در سال برداشت بعدی تعیین کرده بود ، اظهار داشت: قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم برای سالهای 1401-1401 7500 تومان و برای کلزا معادل بود. 14000 تومان تعیین شده است.

قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته 50 درصد و کلزا حدود 43 درصد افزایش می یابد.

به گفته وی ، بر اساس تصمیم شورای ارزیابی ، در سال برداشت جدید ، قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته 50 درصد و دانه های کلزا حدود 43 درصد افزایش می یابد.

قیمت خرید تضمینی محصولات هنوز منصفانه نیست

رئیس سابق سیستم اتحادیه کشاورزی با بیان اینکه افزایش قیمت خرید تضمینی بسیاری از محصولات هنوز غیر منطقی است ، گفت: محصولاتی مانند پیاز ، سیب زمینی و سایر محصولات باغی براساس قیمت خرید تضمینی سال قبل است. تورم سالانه ، این غیر قابل قبول است. از آنجا که سال گذشته قیمت خرید تضمینی منصفانه نبود ، اکنون این معیار امسال است. برای مثال سال گذشته قیمت خرید تضمینی پیاز 596 تومان بود که امسال حدود 800 تومان شده است. در صورتی که قیمت پیاز کمتر از 2000 تومان نیست.

وی با وجود تاسیس شورای ارزیابی محصولات کشاورزی ، در پاسخ به این دلیل که هنوز قیمت های تعیین شده منصفانه نیست ، اظهار کرد: بر اساس قانون ، ملاک ارزیابی قیمت خرید تضمینی سال قبل از جمله تورم سالانه است. اگرچه ما به این موضوع اعتراض داشتیم ، اما نتوانستیم به نتیجه ای برسیم.

این فعال کشاورزی ادامه داد: این اعتراض به قیمت پایین خرید تضمینی محصولات نبود که ما نباید دولت را مجبور به پرداخت بیش از حد کنیم ، بلکه باید قیمت را در نظر گرفت که در صورت عدم دریافت محصول کشاورز ، دولت می تواند آن را بخرد. خسارت به حداقل می رسد.

هیچ محصولی نباید بدون برنامه کاشته شود و نباید در اختیار کشاورزان قرار گیرد. اجرای مدل کشت باید با همکاری همه نهادها انجام شود و محدود به جهاد کشاورزی نیست.

طراحی نمونه کشت باید اجرا شود

ملک زاده در خاتمه بر اهمیت بکارگیری الگوی کشت و اصلاح مقررات بازار تاکید کرد و گفت هیچ محصولی نباید بدون برنامه کشت شود و در دست کشاورزی باقی بماند. اجرای مدل کشت باید با همکاری همه نهادها انجام شود و محدود به جهاد کشاورزی نیست. در صورت اجرایی شدن این طرح ، دیگر با مازاد مواجه نخواهیم شد. از سوی دیگر ، شورای قیمت نیز باید به کارگیری مدل کشت و سیاست لازم در این زمینه را مورد بررسی قرار دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا