قیمت برنج کاهش می‌یابد/اعلام قیمتهای جدید به زودی

معاونت امور کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی از کاهش قیمت برنج ایرانی خبر داد و گفت: به زودی قیمت برنج مدرن پس از محاسبه هزینه کاشت، برداشت و برداشت اعلام می شود.

به گزارش ما، مجید حسنی ابتدا با بیان اینکه کیشور به 250 هزار تن برنج در ماه نیاز دارد، گفت: ثانیاً حدود 160 هزار تن برنج از تولید داخل مورد نیاز است و مابقی حدود 90 هزار تن نیز از واردات تامین می شود. “

وی ادامه داد: فصل برداشت برنج در زمان خاصی است و هر چه از زمان برداشت فاصله می گیریم میزان برنج موجود کاهش می یابد و با کاهش عرضه، قیمت ها نیز افزایش می یابد.

معاونت بهداشتی وزارت جهاد کشاورزی افزود: کیفیت برنجی که ما وارد می کنیم با برنج ایرانی رقابت نمی کند، اما برای جبران کسری آن وارد می شود.

به وی بازار برین در داخل و خارج متفاوت است; از این رو با توجه به فرا رسیدن فصل برداشت، قیمت برنج های برداشت شده ما رو به کاهش است و امیدواریم این روند تا رسیدن به قیمت مناسب ادامه داشته باشد.

حسنی مقدم تصریح کرد: سال گذشته خشکسالی شدید بود اما امسال شرایط بهتر شده است. بر اساس گزارش وزارت کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی امسال حداقل 20 درصد افزایش تولید خواهیم داشت. سال گذشته یک میلیون و 800 هزار تن برنج تولید شد که امسال به 2 میلیون و 200 هزار تن می رسد. البته ممکن است این مقدار بیشتر هم باشد. بنابراین می توان گفت که تولید امسال در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

وی همچنین به گسترش کشاورزی قراردادی، توسعه مکانیزاسیون و برداشت برنج و نوسازی شالیزارها اشاره کرد.

این مقام محلی در وزارت جهاد کشاورزی که در یک برنامه تلویزیونی حضور داشت، گفت: عمدتا کشاورزان پس از برداشت برنج را به بازار می فروشند. طبیعتا این فرآیند دارای هزینه های بازار مانند نگهداری، خواب سرمایه و … است که باعث افزایش قیمت برنج می شود.

وی افزود: نظارت بر بازار برنج را ادامه خواهیم داد. قیمت های اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیز درج شده بود تا ناظران بر اساس آن بازار را رصد کنند. برای امسال نیز هزینه کاشت محاسبه شد و به زودی قیمت برنج جدید اعلام می شود.

وی با اشاره به قانون اساسی بودن قیمت ها به معنای غیرواقعی بودن قیمت ها نیست، گفت: امسال محصولی داشتیم که سه بار بازنگری شد و سیاست وزارت جهاد کشاورزی این است که قیمت واقعی همه محصولات را تعیین کند. .
به گفته حسنی مقدم، برگزارکننده بازار به این نتیجه رسیده است که امسال واردات برنج را ممنوع نخواهیم کرد، اما این بدان معنا نیست که برنج بیش از مقدار مورد نیاز وارد شود، بلکه واردات برنج انجام شود. کمبود عرضه دارد و در کل سال انجام خواهد شد.

وی گفت: دولت تلاش می کند حداقل دخالت در بازار داشته باشد و خود فعالان بازار نیز بر بازار نظارت دارند. اگر نیاز به ورود به ایالت باشد، حتماً دخالت می کنیم. ما مسئول تولید و همچنین سفر به بازار هستیم و همه جوانب را بررسی می کنیم.

دلال برنج گران واقعی است

جمیل علیزاده شیق دبیر انجمن برنج گفت: برداشت برنج برخلاف بسیاری از محصولات کشاورزی در اواخر مرداد و شهریور به پایان می رسد و هر گونه هزینه از فروردین تا شهریور خواهد بود. برنجی که هم اکنون در بازار است در شهریور 1400 برداشت شد و در آن زمان قیمت بهترین برنج هر کیلو 35 تا 36 هزار بود.

وی ادامه داد: دو مشکل در این بین وجود دارد. موضوع اولین واسطه هایی است که قابل کنترل نیست. آنها برای خرید برنج وقت دارند، برنج را به هر قیمتی که می خواهند از کشاورزان می خرند و کشاورزان نیز به دلیل نیاز مالی، برنج را به آنها می فروشند. موضوع دیگر این است که فروشنده برنج معتقد است برنج را ارزان خریده است، با اینکه خودش فروشنده برنج است، اما مصرف کننده مواد غذایی دیگری دارد، بنابراین برای تامین مخارجش قیمت برنج را افزایش دهد. بنابراین این افزایش قیمت برنج فنی، تخصصی و علمی نیست.

علیزاده شیق تصریح کرد: اینکه 40 درصد کاهش تولید برنج داشتیم صحت ندارد. سال گذشته نسبت به سال قبل یعنی 1399 20 درصد کاهش داشتیم. امسال زمانی است که فصل برداشت برنج شروع می شود، قیمت برنج نیز به شدت کاهش می یابد. پس طبیعی است که در شهریور هر سال قیمت برنج کاهش پیدا کند و این را نباید چیز دیگری نوشت.

دبیر انجمن برنج همچنین افزود: با توجه به افزایش تولید در سال جاری و عملکرد خوب آن، قیمت برنج کاهش می یابد. البته نباید تصور کنیم که با واردات، قیمت برنج کاهش پیدا کند.

کاهش تولید ناشی از گرانی برنج

در این برنامه تلویزیونی محمد مختاریانی، نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج نیز افزود: سال گذشته بر اساس اطلاعات تولیدکنندگان برنج، 40 درصد کاهش تولید برنج ایرانی داشتیم، اما مسئولان این موضوع را نپذیرفتند. عدد. طبیعی است که وقتی با کاهش 40 درصدی مواجه می شویم باید سیاست های مناسبی اتخاذ کنیم اما متاسفانه اقدامی صورت نگرفت و از آن زمان با وجود کاهش تولید از واردات جلوگیری شد.

وی ادامه داد: همزمان با وزیر جهاد کشاورزی مکاتباتی داشتیم و اعلام کردیم در صورت عدم اقدام، قیمت برنج عید به بالای 100 هزار تومان می رسد.

مختاریانی تصریح کرد: امسال وضعیت تولید برنج بهتر شده و واردات نیز کمک خواهد کرد و قرار نیست برنج ایرانی جایگزین برنج خارجی شود، اما هر بازاری بازار خودش را دارد.

پیام نهایی

دکمه بازگشت به بالا