عمومی

قره‌باغ،منطقه را به جنگی تمام عیار می‌کشاند؟

در هفته ها و ماه های اخیر ، اخبار و اطلاعاتی در رسانه های محلی منتشر شده مبنی بر اینکه اسرائیلی ها اطلاعات نظامی در مورد جمهوری آذربایجان را به ارامنه داده اند. اما تاکنون ندیده ایم که مقامات در این باره موضع گیری کنند. حتی بحث هایی در مورد ارسال سلاح از روسیه به ارمنستان از طریق جورجیا وجود داشت که بعدا توسط مقامات گرجستان رد شد. مهمترین عاملی که باید هنگام بررسی بحران قره باغ کوهستانی مورد توجه قرار گیرد ، بدون شک نقش روسیه است. زیرا این کشور در تحولات منطقه بسیار تأثیر دارد و همچنین نقش مهمی در برقراری آتش بس دارد. روسها نیز در ارمنستان تأثیر زیادی دارند. اما قبل از بررسی نقش روسیه ، عوامل دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. مانند وعده های رئیس جمهور ارمنستان ، نیکول پاشینیان او به مردم داد و همانطور که انتظار می رفت در این زمینه نمی تواند پاسخگو باشد و به دلیل مشکلات اقتصادی و بحران کرونا سعی کرد مسائل داخلی را تحت الشعاع قرار دهد تا به پروژه بپردازد و افکار عمومی را منحرف کند. . مسئله دیگری که بوجود می آید ، درگیری در منطقه استراتژیک Taus “Taus” است که نقطه استراتژیک اقتصاد انرژی آذربایجان و ترکیه و تقریباً به عنوان بزرگراه اقتصاد جمهوری آذربایجان است ، زیرا خطوط لوله گاز باکو – تفلیس-جیهان و باکو-ارزروم است. . با این حال ، باید توجه داشت که هیچ اتفاقی برای این خط لوله رخ نداد و امنیت انرژی به خطر نیفتاد و بعید به نظر می رسد که هیچ اقدامی برداشته شود.

به طور کلی می توان پیش بینی کرد که بحران قره باغ ادامه خواهد یافت. تلاش های گروه مینسک (ایالات متحده ، روسیه و فرانسه) برای حل مناقشه قره باغ کوهستانی ناکام مانده اند ، و تلاش ها سالها از توافق نامه بیشکک سال 1994 بی ثمر بوده است و جمهوری آذربایجان همواره به دنبال نظامی سازی قلمرو خود بوده است. بازیافت روسیه و سایر قدرتهای جهانی مانند ایالات متحده مانع این امر شده اند. زیرا روسیه بیشتر در اشغال قلمرو آذربایجان نقش دارد و در تلاش است تا جمهوری آذربایجان را در حوزه نفوذ خود قرار دهد تا امتیازات این کشور را به دست آورد. وجود چنین عواملی مانع پیشرفت چشمگیر در حل این بحران شده است. حتی چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد خروج نیروهای ارمنی از آذربایجان هنوز عملی نشده است.

اگر این بحران ادامه یابد ، ارمنستان بیشترین رنج را متحمل می شود ، زیرا این بحران یک مانع بزرگ برای توسعه این کشور است. مرز با جمهوری آذربایجان بسته شده است و ترکیه را با مشکلاتی روبرو کرده است که در نهایت آنها را به یک مشکل تبدیل می کند. اگرچه بحران کورونا پیامدهای ویژه ای برای همه کشورها به همراه داشته است ، اما به طور کلی می توان گفت که اوضاع اقتصادی آذربایجان از وضعیت ارمنستان بهتر است.

در این بحران ، موقعیت کشورهایی مانند ترکیه نیز قابل بررسی است. این کشور با ارمنستان مشکل دارد و مرزهای آنها بسته شده است ، در حالی که ما حمایت خود را از آذربایجان اعلام کردیم و در روزهای اخیر شاهد تمرین های نظامی بین دو کشور بودیم. اما این به یک درگیری جدید تمام عیار منجر نخواهد شد که در آن ترکیه پشتیبانی نظامی از آذربایجان را ارائه می دهد. علاوه بر مانورهای نظامی ، آنکارا می تواند اقدامات دیگری همچون پشتیبانی سیاسی ، همکاری نظامی دوجانبه و حمل اسلحه به آذربایجان را نیز برنامه ریزی کند ، اما بعید نیست که ترکیه از نیروهای نظامی خود برای جنگ با آذربایجان استفاده کند.

در مورد مواضع ایران نیز در بحران قره باغ ، جمهوری اسلامی همواره در پی حل این مناقشه از طریق مذاکره و گفتگو در چارچوب تمامیت ارضی کشورها بوده است.

از طرف دیگر ، اسرائیل همچنین همکاری نظامی با آذربایجان دارد. حتی شایعاتی در مورد برقراری روابط بین ارمنستان و اسرائیل وجود داشته است ، که به نظر طبیعی است و نمی توان انتظار داشت این کشور از جهان اسلام دفاع کند. اما مشکلی که در این میان بعید به نظر می رسد این است که اسرائیل روابط بهینه و همزمان با آذربایجان و ارمنستان دارد. اسرائیل به دنبال روابط نزدیک تر با همسایگان نزدیک ایران است و این را فرصتی خوب می داند. ما حتی می بینیم که آذربایجان در همکاری های نظامی خود با اسرائیل ، خود را برای تولید پهپادها اختصاص داده تا توانایی های نظامی خود را تقویت کند. در عین حال ، ما نباید سیاست طولانی اسرائیل را فراموش کنیم. رژیم صهیونیستی همواره در پی تقویت روابط خود با کشورهای مسلمان غیر عربی بوده است. حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، ایران از این نظر برای اسرائیل از اهمیت برخوردار بود ، زیرا آنها به دنبال این بودند كه از طریق روابط خود با ایران ، نفوذ خود را بر سایر كشورهای مسلمان افزایش دهند ، و آذربایجان همچنان این نقش را برای اسرائیل بازی می كند. این رژیم نمی خواهد حضور خود را در منطقه قفقاز تثبیت کند. البته باید گفت که در این منطقه حضور دارد ، اما روابط خوبی با ارمنستان ندارد ، اما از طرف دیگر با گرجستان و جمهوری آذربایجان روابط خوبی دارد ، اما فقط به دنبال نفوذ گسترده نیست. شاید به دلیل مشکلاتی مانند ایران باشد ، اما برای این رژیم محیط مهمتر است.

در مورد جنگ قره باغ ، نقش کشورهای فرامنطقه‌ای منطقه و دو کشور اصلی درگیر در این بحران ، یعنی ارمنستان به عنوان کشور اشغالگر و آذربایجان به عنوان کشوری که قلمرو آن در اشغال است ، بسیار است برجسته و مهم تر. اگر بازیگران اصلی فرامنطقه ای هیچ تأثیری نداشته باشند و دو کشور را تنها بگذارند ، آذربایجان به دلیل قدرت اقتصادی و نظامی می تواند بخش هایی از ارمنستان را اشغال کند. اما وقتی ارمنستان از کشورهایی مانند روسیه ، ایالات متحده و حتی اروپا حمایت می شود ، طبیعی است که این بحران ادامه یابد. از طرف دیگر ، روسیه به دنبال ایجاد و حفظ هژمونی خود بر سرزمین های اشغالی اتحاد جماهیر شوروی است. مناطقی به دولتهای مختلف تقسیم می شوند. نمی خواهد نفوذ خود را در قفقاز جنوبی و جاهای دیگر از دست بدهد. همچنین در آسیای میانه با کشورهای همسایه. همین سیاست را در محیط خود و در قبال اوکراین ، مولداوی و بلاروس دنبال می کند. روسیه در صدد برکناری کشورهای عضو سازمان چانه زنی جمعی است قرقیزستان، قزاقستان ، تاجیکستان و ارمنستان یک شبه اتحاد جماهیر شوروی سابق را ایجاد کردند که تاکنون ناکام بوده است. در نتیجه ، ما دیدیم که روسیه به جای حرکتهای مثبت به سمت حرکات منفی روی آورده است. تحرکات منفی این کشور مانع از رشد و توسعه این کشورها شده است. روسیه در بالتیک و اروپای شرقی موفق نبوده است زیرا بیشتر اعضای آن عضو ناتو و اتحادیه اروپا هستند. بنابراین می توان دریافت که روسیه می خواهد کشورهای منطقه قفقاز را تحت کنترل خود نگه دارد تا از ورود آنها به ناتو یا اتحادیه اروپا جلوگیری کند. از آنجا که هیچ امکانات مثبتی برای مسکو وجود ندارد ، از اقدامات منفی برای حفظ قدرت و تأثیر خود با ایجاد ترس استفاده می کند. تا زمانی که روسیه چنین اقداماتی را در نظر داشته باشد ، وضعیت در قره باغ ادامه خواهد یافت و کشورهای مسلمان تنها ناظر هستند و هیچ اقدامی از سوی غرب صورت نمی گیرد. سرانجام می توانیم این را بگوییم درگیری بین آذربایجان و ارمنستان ادامه خواهد یافت ، اما به یک جنگ تمام عیار تبدیل نمی شوند.

311310

دکمه بازگشت به بالا