قرار نیست مخاطب «صبح جمعه با شما» در شرایط فعلی قهقهه بزند

تهیه کنندگان برنامه «صبح جمعه با شما» فکر می کنند رادیو همچنان جایگاه خوبی در بین شنوندگان دارد. وی همچنین گفت: برنامه «صبح جمعه» به دلیل اینکه برای مردم صحبت می کند با بینندگان ارتباط برقرار می کند.

ساجد قدوسیان تهیه کننده برنامه صبح جمعه با شما درباره تولید این برنامه رادیویی امسال به بیگ نیوز توضیح داد: حدود هفت سال است که برنامه صبح جمعه با شما را تولید می کنم. البته، من به عنوان یک سازمان فقط یک تهیه کننده هستم و تقریباً به طور کامل مسئولیت ویرایش و رهبری برنامه را بر عهده دارم. نام این برنامه در طول سال ها چندین بار تغییر کرده است. در ابتدا این برنامه با نام «رادیو جمعه» شروع شد و از سال 1376 عنوان برنامه به دلیل همنام بودن با نام قدیمی به نام قدیمی «صبح جمعه با شما» بازگشت.

به گفته وی تصمیم مدیران شبکه به ویژه دکتر قرار است محمدزاده (مدیر رادیو ایران) نام برنامه را به نام اصلی خود «صبح جمعه با شما» تغییر دهد تا تگ نام آن بر روی نمایش گذاشته شود. بر فراز. برای بینندگان و هنرمندان نمایش بهتر است.

قدوسیان، تهیه کننده جوانی که از دهه 50 شروع به پخش برنامه کرده است، درباره چالش ها و مشکلات برنامه سازی در برنامه نوستالژیک قدیمی رادیویی گفت: انجام این کار همیشه سخت است. اما در این سختی ها اتفاق شیرین می افتد. برای ورزش باز هم می گویند حفظ قهرمانی از قهرمان شدن سخت تر است، اما «صبح جمعه با تو» هم همین طور است. به دلیل اینکه برنامه ای شناخته شده است و مردم نوستالژیک هستند، حفظ این برنامه در حوزه های مختلف سختی های خاص خود را دارد. بخشی از مشکل حفظ مخاطب، به روز نگه داشتن و هماهنگی هنرمندان با نمایش است. این سختی ها وجود دارد و ما سال ها برای حفظ این مکان با این سختی ها دست و پنجه نرم کرده ایم.

وی در خصوص جذابیت شنوندگان جوان رادیو گفت: زمانی رسانه فقط صدا و سیما بود و بهترین لحظات صبح جمعه با شما نبود، شبکه رادیو و مردم نداشتند. سرگرمی‌هایی غیر از این مکان‌ها. “اما اکنون اینطور نیست. دریافت پیش‌بینی‌های مردم بسیار دشوار است. وقتی ترفندها و راه‌هایی را پیدا کردیم که می‌توانیم بینندگان را دوباره در برنامه صبح جمعه با تو قرار دهیم، که می‌توان گفت بزرگترین چالش با برنامه شرکت منظم در آن است و به همین دلیل مراحل ضبط آن طولانی شد.ما 10 روز مانده به مراحل تولید و تولید داریم.برنامه روی آنتن می رود.علاوه بر این، جلسات منظمی با عوامل و ناظران برنامه برگزار می شود. که شامل نویسندگان و سیاستمداران برنامه می شود.

مخاطب در این واقعیت به «صبح جمعه با تو» نمی خندد

قدوسیان در عین حال افزود: از همان روز اول که وارد شدم، هدفم حفظ شنوندگان قدیمی برنامه و اضافه کردن شنوندگان جدید به برنامه بود. الان نمی توانم بگویم واکنش خوب نیست. “صبح جمعه با شما” با وجود همه پوشش های رسانه ای، محبوب ترین برنامه رادیویی است.

این تهیه کننده درباره واکنش مخاطبان به نمایش «صبح جمعه با شما» در این برنامه رادیویی گفت: هرکسی که به روز و جامعه اهمیت می دهد می تواند مخاطب «صبح جمعه با شما» باشد. زیرا هدف واقعی این برنامه انعکاس حرف مردم از مسئولان یا نقد اجتماعی مردم از مردم است و نوعی بنای فرهنگی است. بنابراین هر کسی که نگران این چیزها است می تواند آن را “صبح جمعه با شما” بنامد.

قدوسیان خاطرنشان کرد: برای جذب مخاطب جوان در کنار هنرمندان مسن و سرشناس که در این نمایش حضور داشتند و پس از وقفه ای در ساخت، بازگرداندن این عزیزان واقعا کار ساده ای نبود، سعی کردیم از آی تئاتر استفاده کنیم. جوانه های رادیویی به ما می توانیم نسل جدیدی از برنامه های کاربردی بسازیم. ما محتوا را از مخاطب دریافت می کنیم. معمولاً هنگام پخش برنامه پیامک های زیادی داریم و بسیاری از آنها از مردم دعوت می کنند تا در مورد موضوعات خود صحبت کنند. مثلا قیمت نان یا آسفالت در یک منطقه بد است. ما هیچ‌وقت چیز جدیدی را فراموش نمی‌کنیم و سعی می‌کنیم هر اتفاقی را که هفته گذشته رخ داد، حتی اگر کوتاه بود، در 150 دقیقه بعد از نمایش پوشش دهیم تا رضایت مخاطبانمان را جلب کنیم.

قدوسیان در مورد تأثیر کرونا در انجام صبح جمعه با شما که همچنین سخنرانان مسن‌تر و مسن‌تر را در خود دارد، گفت: «کرونا برای همه مشکلات ایجاد کرده است و برای ما هم همین‌طور است». اینها شامل مسائل شخصی و بخشی از آن مسائل عمومی بود که واقعاً به برنامه آسیب زد. در آن زمان که ما شکنجه شدیم، هنوز در حال مبارزه بودیم. به خصوص که در برنامه خود تعداد زیادی از سالمندان و سالمندان داریم که سرمایه این برنامه و سرمایه صدا و سیما و هنر این مجموعه است. اما کرونا پیر و جوان را نمی شناسد و جوانانی هستند که می توانند آینده نمایش را رقم بزنند. راه اندازی سخت بود. «صبح جمعه» یکی از معدود برنامه هایی بود که در مقابل تماشاگران برگزار شد اما با ورود کرونا مانع اجرای آن شد. هنوز امیدواریم فضایی فراهم شود که بتوانیم به عقب برگردیم و برنامه را خارج از سازمان و جلوی تماشاگران ضبط کنیم. این پرونده دو پیروزی کسب کرده است. هر دوی هنرمندان ما از این گفتگوی زنده با مخاطبان لذت بردند، و بازخورد تماشاگران را در مورد برنامه‌ها، آهنگ‌ها و قسمت‌های مختلفی که درست قبل از پخش برنامه فیلم‌برداری شده بود، دریافت کردیم و هر دو انرژی.

به گفته وی، کرونا باعث شد تا «صبح جمعه با تو» به مدت دو سال بدون تماشاگر ضبط شود و باعث آسیب روحی این برنامه شد.

مخاطب در این واقعیت به «صبح جمعه با تو» نمی خندد

وی افزود: به دلیل تعداد زیاد پرسنل برنامه که بیش از 50 نفر هستند و برای اینکه آسیبی به آنها وارد نشود مجبور شدیم انرژی را تقسیم کنیم و در ابتدا دو یا سه روز حتی به صورت هفتگی ضبط می کردیم. به طوری که افراد کمتری در یک ضبط شرکت کنند. “در حال حاضر سعی می کنم بیش از 13-14 نفر در ضبط حضور نداشته باشند. این باعث ایجاد مشکلاتی شده است؛ برنامه نویسی و خاموش شدن مشکل هستند. برنامه نویس اما راه حلی وجود ندارد.

این تهیه کننده صبح جمعه برای شما توضیح داد: علیرغم رعایت همه پروتکل ها، بسیاری از همکاران به دلیل اینکه هنرمندان ما در معرض دنیای دیگر قرار گرفتند، بیمار شدند، اما خوشبختانه بهبود یافتند. من برخی را به برنامه دعوت نکردم یا تعداد کمی از آنها به دلیل بیماری یا کهولت سن دعوت کردند. مثلاً آقای صباغی که در آن دو سال فقط پنج، شش بار دعوتش نکردیم، چون سنشان بالا بود و من نگران بودم که اتفاقی برایشان بیفتد. با این حال، او سعی کرد «صبح جمعه پیش شما بماند». برخی پیشنهاد بستن آن را دادند، اما در نهایت همکاران ما کمک کردند، آن را حفظ کردیم و خدا را شکر در هر شرایطی ارسال شد.

تهیه کنندگان رادیو در پاسخ به این سوال که آیا رادیو با وجود رسانه های زیاد توانسته جایگاه خود را در بین توده ها حفظ کند؟ وی گفت: بله، درست است که رسانه ها رشد کرده اند و ما نمی بینیم که در دهه 60 چه بر سر رادیو آمده است، اما اگر رادیو رسانه مفیدی در دنیا نبود، منسوخ می شد. بنابراین کمک می کند. من معتقدم رادیو رسانه بحران است و در برخی موارد می تواند کارکرد اصلی خود را داشته باشد. در بین شنوندگان امروزی، علی رغم همه این شرایط، «صبح جمعه» در آن سال ها به عنوان طولانی ترین برنامه طنز رادیو انشالله جایگاه خود را حفظ کرده است.

مخاطب در این واقعیت به «صبح جمعه با تو» نمی خندد

ساجد قدوسیان

وی با بیان اینکه هر رسانه ورودی شیوه کار و توصیف خود را دارد، افزود: طنز ایجاد شده در رادیو ثابت شده است. کمدی رادیویی شکلی از «صبح جمعه با تو» است. در طول سال ها، بسیاری می خواستند ظاهر خود را تغییر دهند. شاید فصل موفقی بود، اما در نهایت دیدیم که ظاهر ماندگار همان چیزی بود که صبح جمعه اتفاق افتاد. رادیو جای خود را دارد. اگر بی فایده بود از دنیا حذف شد. هر رسانه ای جایگاه خودش را دارد و هر رسانه ای باید خودش در همه شرایط قضاوت کند.

قدوسیان در پاسخ به این سوال که امروز چقدر خندیدن برای بینندگان سخت است، برخی از هنرمندان می گویند «صبح جمعه با شما» به عنوان یک نمایش کمدی چگونه اجرا می شود؟ وی گفت: چندین سال است که روشی را دنبال کرده ام که تاکنون جواب داده است. ماموریت برنامه صبح جمعه را تعریف کردیم که قدیمی و کمی آزاردهنده بود. پاسخگویی به خواسته های مردم ابتدا صدای مردم بودن است، اما با زبان نمک و طنز. علاوه بر این، ما احساسات را در برنامه گنجانده ایم که می تواند مخاطب را هیجان زده و خوشحال کند. بینندگان مجبور نیستند فعلاً در «صبح جمعه» بخندند، به محض اینکه لبخندی بزنند یا ایده ای دلگرم کننده را بشنوند و بگویند آنچه من گفتم برای ما کافی است. کافی است مخاطب احساس کند مجموعه ای وجود دارد که از دل بر می آید و درد را می شناسد و سعی می کند این مسائل را مطرح کند.

تهیه کننده «صبح جمعه با شما» در پایان گفت وگوی خود با بیگ نیوز خاطرنشان کرد: هرکسی که دغدغه زندگی اجتماعی داشته باشد، اگر در انتهای برنامه صبح جمعه با شما بنشیند، استقبال می شود. صحبت. این مشکل. “چه 25 یا 70 ساله. برای اینکه روحیه مردم را بهتر کنیم ابتدا سعی کردیم با مردم صحبت کنیم و در کنار آنها به نظر می رسید چند نفر مزرعه ای را با لبخند بر لبان خود نگه داشته اند. ما سعی کردیم در کنار جمعیت بایستیم و از جمعیت جدا نشویم. به گفته آنها رادیو یک رسانه داغ است و “صبح های جمعه” پا را فراتر گذاشته و با شنوندگان خود ارتباط نزدیک تری داشته است. طبق گفته ها در کامنت ها دیدیم که این امر باعث شده است. اتفاق افتاد و امیدوارم بتوانیم این مسیر را به شکلی بهتر و جذاب تر ادامه دهیم.

مخاطب در این واقعیت به «صبح جمعه با تو» نمی خندد

عکس صبح جمعه با شما با منوچهر نوذری

«صبح جمعه با شما» به تهیه کنندگی، چاپ و کارگردانی ساجد قدوسیان از رادیو ایران هر هفته از ساعت 9 الی 23:30 روی آنتن می رود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا