عدم مراجعه دوباره مالکان برای گرفتن تأییدیه ایمنی ساختمان ها/ اعتبار تأییدیه‌ها یکساله است

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به لزوم اخذ گواهی ایمنی آتش نشانی برای ساخت و ساز ساختمان ها، گفت: مالکان ساختمان ها در سال اول باید گواهی ایمنی آتش نشانی دریافت کنند و این گواهینامه ها فقط یک سال اعتبار دارد. – درخواست از آتش نشانی برای صدور گواهینامه ایمنی نزدیک به صفر است.

به گزارش بیگ نیوز، سیدجلال ملکی وی در نشست خبری به مناسبت روز ملی پیشگیری از آتش سوزی (اول آذرماه) در بیمارستان حضرت فاطمه (س) گفت: هزینه مراجعه مجدد برای دریافت گواهی ایمنی ساختمان از سازمان آتش نشانی نسبت به بار اول بسیار کمتر است اما همچنان تعداد بازدیدکنندگان نزدیک به صفر است

ملکی با اشاره به بازدید این سازمان از 33 هزار و 200 ساختمان با تاریخ و کاربری های مختلف طی دو سال گذشته، گفت: تمامی این ساختمان ها دستورالعملی از سازمان آتش نشانی دریافت کرده اند. این بدان معناست که مشکلاتی در کار آنها وجود دارد که از این تعداد حدود 3200 ساختمان نیاز به رسیدگی فوری دارند و حدود 128 ساختمان در شرایط پرخطر قرار دارند.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی، مکان یابی و اعلام حریق مشکلات زیادی دارد؛ به طوری که در هنگام وقوع آتش سوزی افراد ابتدا خود را گزارش می دهند و سپس به آتش نشانی اطلاع می دهند.

ملکی با انتقاد از نحوه اطلاع رسانی و آموزش برای پیشگیری از سوختگی در کشور گفت: در واقع از آموزش و فرهنگ سازی مردم برای پیشگیری از سوختگی غفلت کرده ایم و در این زمینه کار نیمه وقت زیادی داریم. ” حدود 60 سال پیش، 17 دقیقه طول می کشید تا آتش به اوج خود برسد، یعنی مردم 17 دقیقه فرصت داشتند تا از آتش فرار کنند. اما حالا این زمان به سه و گاهی به دو دقیقه رسیده است. یعنی مردم فقط دو دقیقه فرصت فرار دارند. از سوی دیگر تجهیزات پلیمری هم اکنون وارد منازل شده و طبقات ساختمان ها افزایش یافته و آتش سوزی ها تشدید می شود. اما هیچ آموزشی در این زمینه ارائه نشده است و کشورهای دیگر در حال سرمایه گذاری برای آموزش کودکان از سطح مهدکودک هستند.

وی با اشاره به اینکه آتش سوزی در ساختمان های دارای گواهی ایمنی آتش نشانی به حدود 9 درصد کاهش یافته و همه آنها منجر به فوت نشده است، با اشاره به طرح 999 این سازمان، گفت: سازمان آتش نشانی پروژه برج بلند 999 را راه اندازی کرده است. اما متاسفانه مردم از آن استقبال کردند. حالا این روش را دوباره به صورت غیر حضوری شروع کرده ایم.

ملکی بیشترین تلفات آتش سوزی ساختمان ها را ناشی از ساختمان های کم خطر (3 تا 4 طبقه) دانست و در مورد طراحی پلاک ایمنی آتش نشانی اظهار کرد: این ساختمان ها به دلیل تعداد طبقات کمتر، ساختمان نامیده می شوند. “ریسک کم”؛ اما بیشترین مرگ و میرها مربوط به این ساختمان هاست و به همین دلیل از ششم مهرماه امسال همزمان با روز آتش سوزی طرح «صفحه ایمن» را راه اندازی کردیم. این طرح برای ساختمان های کم ارتفاع (3 تا 4 طبقه) می باشد. افراد می توانند با مراجعه به سایت “تهران من” خود ثبت نام کنند تا کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان از ساختمان بازدید کرده و به طور اختصاصی برای آن ساختمان راهنمایی کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا