عدم توانایی خرید و رکود بازار قیمت چای خارجی را شکست

«حبیب جهانساز» درباره قیمت چای داخلی و میزان تولید آن، افزود: کل قیمت خرید چای برگ سبز داخلی 680 میلیارد تومان بوده که 503 میلیارد تومان معادل 73 درصد آن به چایکاران پرداخت شده است. مابقی نیز به حساب آنها واریز می شود.

رئیس سازمان چای کیشور با بیان اینکه 66 درصد این محصول چای درجه یک و 34 درصد چای درجه 2 است، گفت:

ناتوانی در خرید و رکود بازار، قیمت چای خارجی را شکست

وی نیاز سالانه 100 هزار تن چای را بیان کرد و گفت: سالانه حدود 30 هزار تن چای خشک از محل تولید وارد می شود و 70 هزار تن نیز از محل واردات تامین می شود.

جهانساز با اشاره به اینکه 90 درصد برگ سبز چای در استان کیشور خریداری می شود، گفت: 50 هزار تن برگ سبز چای ابتدا در چین و 30 هزار تن برگ سبز چای در چین خریداری شد و این محصول را تا سال 2018 خریداری کردند. پایان مهرماه ادامه خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به هزینه های انجام شده، تولید، کیفیت و درجه بندی چای اعم از عالی، طلایی، شکسته، قلمی و چوبی قیمت های متفاوتی دارد و هم اکنون هر کیلوگرم چای خشک در کارخانه بین 70 تا 120 هزار به فروش می رسد. تومان موجود است البته در بسته بندی و برندسازی نیز به قیمت کیلویی 150 هزار تومان به فروش می رسد.

کاهش 17 تا 30 درصدی قیمت چای خارجی

رئیس سازمان چای کیشور کاهش قیمت را مربوط به چای خارجی دانست و گفت: تولید چای داخلی مشمول قیمت گذاری نمی شود اما چای خارجی که قیمت آن بین 150 تا 250 هزار تومان است بین 17 تا 30 درصد کاهش می یابد. کاهش تقاضا و رکود بازار قیمت پرداخت شده است.

بیشتر بخوانید:

271 46

دکمه بازگشت به بالا