اقتصادی

ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ۹۰ میلیون تن است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی 90 میلیون تن است که با تکمیل 65 طرح فعال تا سال 1406 به 135 میلیون تن افزایش می یابد.

به گزارش بیگ نیوز، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت در مراسم افتتاحیه نمایشگاه و همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و توسعه صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: تولید و تنوع بخشی به این سبدها. تنوع محصولات پتروشیمی ظرفیت تولید پتروشیمی را افزایش می دهد و این جریان محرک خوبی برای توسعه پارک های شیمیایی است.

در حال حاضر صنعت پتروشیمی به طور متوسط ​​سالانه 47 میلیون تن خوراک یا معادل 1.2 میلیون بشکه نفت خام تامین می شود و ظرفیت فعلی تولید پتروشیمی کشور حدود 90 میلیون تن در قالب 67 میلیون تن است. مجتمع های پتروشیمی

وی گفت: صنعت پتروشیمی ایران در سال گذشته حدود 34 میلیون تن تولید داشت که 24 میلیون تن آن صادر شد و درآمد این صنعت معادل 15 میلیارد دلار بود و درآمد حاصل از فروش و صادرات 21.5 میلیارد دلار برآورد شده است.

معاون وزیر پتروشیمی گفت: تا سال 2040 تقاضای سالانه محصولات پتروشیمی و پلیمری در بازار 4.5 درصد افزایش می یابد و تقاضای سالانه فرآورده های نفتی کمتر از یک درصد خواهد بود و 25 درصد ظرفیت تولید را در اختیار دارد. صنایع شیمیایی و 2.5 درصد جهان و دومین تولیدکننده بزرگ محصولات پتروشیمی در خاورمیانه پس از عربستان سعودی است.

وی با تاکید بر اینکه درآمد صنعت پتروشیمی از نظر درآمدی تا سال 1404 به 37 میلیارد دلار و تا سال 1406 به 53 میلیارد دلار افزایش می یابد که نشان دهنده تاثیر چشمگیر این صنعت بر اقتصاد کلان کشور است، تصریح کرد: تا سال 1404 به دو افزایش می یابد. میلیون بشکه در روز نفت خام و تا سال 1406 به بیش از 2.3 میلیون بشکه در روز رسید.

معاون وزیر پتروشیمی با یادآوری اینکه تاکنون حدود 80 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شده است، گفت: حجم سرمایه گذاری ها تا پایان امسال به 85 میلیارد دلار می رسد.

لازم به ذکر است نمایشگاه و همایش فرصت های سرمایه گذاری و توسعه صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سوم تا پنجم آبان ماه برگزار می شود. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این انجمن تخصصی www.ifeex.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا