ظرفیت تجارت ایران و ترکیه چقدر است؟

آمارهای رسمی ترکیه نشان می دهد که از سه ماهه دوم سال 2019 ، تجارت کالاهای ایران و ترکیه به شدت کاهش می یابد و روند نزولی تجارت با این کشور تا سه ماهه دوم سال 2020 ادامه دارد. اما از آن زمان در حال افزایش بوده و برای سومین فصل متوالی در سه ماهه اول سال 2021 افزایش یافته است. به نوعی ما شاهد افزایش 53 درصدی تجارت بین دو کشور بوده ایم.

مهرداد سعادت گفت حجم کل مبادلات تجاری ما با ترکیه در سال 1999 حدود 6 میلیارد دلار بوده است ، بنابراین امسال ترکیه به دلیل بهبود شرایط صادرات و واردات جزو پنج کشور برتر سبد تجاری ایران بود. البته وضعیت تجاری بین دو کشور هنوز بسیار غیرقابل قبول است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه افزود: “ما در حال حاضر 21 میلیارد دلار حجم مبادلات تجاری با ترکیه داریم ، بنابراین امیدواریم به محض کاهش یا رفع مشکل تحریم ها به آن روزها بازگردیم. این از ماست. حجم تجارت. “این مبلغ را به 30 میلیارد دلار افزایش دهید.

وی ادامه داد: با توجه به تسلط کالاهای ایرانی ، ما ظرفیت صادرات 15 میلیارد دلار به ترکیه را داریم و ترکیه نیز در ایران برتری دارد.

سعادت گفت که راه اصلی بهبود تجارت با ترکیه بهبود زیرساخت ها و روابط است. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که به طور منظم کالا به ترکیه صادر کنیم و ترکیه نمی تواند به ما کالا صادر کند و ما درهای واردات را می بندیم.

وی گفت: ما محدودیت هایی را برای توسعه زیرساخت های مرزی ، حمل و نقل و ظروف یخچالی به دلیل محدودیت های مالی وضع کرده ایم که حمل و نقل کالا بین دو کشور را با مشکل مواجه کرده است.

تجارت 10 میلیارد دلاری با ترکیه تا پایان سال

دولت موقعیت بخش خصوصی را بازیابی می کند

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: بیشترین تجارت ما با ترکیه مربوط به پتروشیمی و گاز ، مواد اولیه و محصولات کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه تجار ترک خواهان افزایش تجارت با ایران و سرمایه گذاری در کشور ما هستند ، گفت: “ما از دولت سیزدهم انتظار داریم که فضا را برای فعالیت های بخش خصوصی تسهیل کند.” در سطح ملی ، اقتصاد نمی تواند به کشور کمک کند.

سعادت گفت که دولت باید دو سیاست کلیدی را برای برچیدن و بازسازی بخش خصوصی در اولویت قرار دهد.

..

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز لاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا