طرف‌های مذاکره باید تصمیم نهایی را در باره متن توافق بگیرند

سید محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در وین نوشت که در این زمان پیشنهادات اتحادیه اروپا و سایر طرف ها برای حل مسائل باقی مانده مورد مذاکره و بررسی قرار گرفت.

همچنین گزارش دهید گروه جهان اینگیا انا، مرندی در پایان آخرین دور مذاکرات در وین در توئیتی افزود: ایران با بررسی پیشنهادهای جدید به تعامل سازنده ادامه خواهد داد.

نیز نوشته شده است اگرچه الگو بسیار مهم است، اما طرفین باید در مورد متن نهایی تصمیم بگیرند.

رئیس اتحادیه اروپا روز دوشنبه از پایان مذاکرات در وین درباره متن پیش نویس توافقنامه خبر داد.

ایرنا در پاسخ به سوال خبرنگار گفت: این تیم از وین می رود. مذاکرات برای دریافت متن به پایان رسیده است و ما متن را تکثیر کرده ایم.

وی افزود: آنچه اکنون اتفاق می افتد بستگی به پاسخ شرکت کنندگان دارد.

وی گفت: اتحادیه اروپا منتظر پاسخ گروه 1+4 و ایالات متحده آمریکا در خصوص متن است و جوزف بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزرای امور خارجه در تماس خواهد بود. از کشورهای شرکت کننده

نماینده اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی مبنی بر موضع ایران در متن قبلی گفت: اطلاعی ندارد و مواضع طرفین پس از مشخص شدن پاسخ ها مشخص خواهد شد.

وی روند گفتگو را برای شفاف سازی تکرار کرد: چون متن را نگرفتیم، مذاکرات به پایان رسیده است. ما اینجا بودیم که متن را بازتولید کنیم و حالا پایتخت ها باید تصمیم بگیرند.

در پایان این دور از مذاکرات، تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران تا ساعاتی دیگر به تهران بازمی گردد و به رایزنی ها و تماس ها با هماهنگ کننده و سایر طرف ها ادامه می دهد.

در عین حال، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه درباره این دور از مذاکرات در وین گفت: در چهار روز گذشته مذاکرات فشرده ای در مورد چند موضوع باقی مانده انجام شد تا رضایت مشاهدات و نظارت ها جلب شود. جوانان.” در جریان این گفتگوها، ما مواضع خود را با طرف های مقابل در میان گذاشتیم و در برخی موضوعات به پیشرفت نسبی دست یافتیم.

وی افزود: با توجه به بحث هایی که در چهار روز گذشته انجام شد، امروز انریکه مورا ایده هایی را به طرف های باقی مانده ارائه کرد.

این دیپلمات اهل کیشورمان افزود: به محض کشف این نظرات، پاسخ ها و مشاهدات اولیه خود را به آنها ارسال کردیم، اما طبیعتاً این موارد نیاز به بررسی همه جانبه دارد و نظرات و مشاهدات تکمیلی خود را به هماهنگ کننده و سایر طرف ها ارسال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بدون تردید اصل اصلی برای حفظ حقوق و تامین منافع ملت ایران است، خاطرنشان کرد: احقاق این حقوق و تامین منافع، ضامن اجرای پایدار تعهدات برجام است. از سوی دیگر و جلوگیری از تکرار رفتار غیرقانونی آمریکا از دغدغه های جدی تیم مذاکره کننده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا