صنعت خودروسازی بریتانیا در مسیر سقوط

این پست از سایت خبرگذاری بیگ نیوز برگرفته از سایت ” borna.news ” در مورد مقاله ” صنعت خودروسازی بریتانیا در مسیر سقوط ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

به گزارش خبرگزاری بیگ نیوز، صنعت خودروسازی بریتانیا در پنج سال اخیر یکی از سخت‌ترین دوران‌های خود را پشت سر گذاشته است. پاندمی ویروس کرونا، افزایش هزینه‌های انرژی، سیاستگذاری‌های سخت برای گذار از خودرو‌های سوخت فسیلی به خودرو‌های برقی، مشکلات ناشی از برگزیت و دیگر مسائل سیاسی، این صنعت را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌ است.

بر اساس گزارش عملکرد جدید صنعت خودرو بریتانیا که هفته گذشته منتشر شد، وضعیت این صنعت به سطح‌ نگران‌کننده‌ای رسیده‌ است. در سال ۲۰۱۸ شش تولیدکننده خودروی اصلی در این کشور فعالیت داشتند، اما در حال حاضر پس توقف تولید شرکت‌های هوندا و واکسهال فقط چهار تولیدکننده بزرگ خودرو در این کشور باقی مانده‌اند. با تازگی نیز برند پریمیوم اینفینیتی خط تولید خود در شهر بندری ساندرلند تعطیل کرده است.

بریتانیا در سال ۲۰۱۸ تعداد ۱.۵ میلیون خودرو تولید کرده است، اما در سال ۲۰۲۳ تنها ۹۰۵ هزار خودرو تولید شده. طی این مدت تولید موتور از ۲.۷ میلیون به ۱.۶ میلیون کاهش یافت و تعداد خودرو‌های صادرشده نیز از ۱.۲ میلیون به ۶۰۷ هزار دستگاه کاهش یافته است.

هزینه‌های تحقیق و توسعه در این بخش از ۳.۷۵ میلیارد پوند به ۳ میلیارد پوند کاهش پیدا کرده است و تعداد بریتانیایی‌های شاغل در کل صنعت خودروسازی این کشور (نه فقط در تولید) از ۸۲۳ هزار نفر به ۸۰۰ هزار نفر کاهش یافته و درآمد این صنعت نیز از ۸۲ میلیارد پوند به ۷۸ میلیارد پوند رسیده است.

بر اساس آمار ارائه شده از صنعت خودرو بریتانیا، با فاصله‌ای زیاد، شرکت نیسان به بزرگ‌ترین و پرکارترین تولیدکننده خودروی این کشورتبدیل شده است و بالاتر از شرکت‌های جاگوار لندرور، مینی – بی‌ام‌و و تویوتا – سوزوکی قرار گرفته است. اما هر یک از این شرکت‌ها در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۱۸ تعداد کمتری خودرو در بریتانیا تولید کردند که شرکت جاگوار لندرور با ۴۷ درصد افت تولید، رکورد دارد است.

همچنین در رده‌بندی جهانی خودروسازی، کشور‌هایی مانند جمهوری چک، اندونزی، اسلواکی، ترکیه و ایران بالاتر از کشور انگلستان قرار گرفته اند.

با این وجود بریتانیا همچنان دارای بیش از ۶۰ تولیدکننده خودرو‌های خاص و تخصصی است که در سال ۲۰۱۸ نیز وجود داشتند و طی ۵ سال مورد بررسی تعداد تولیدکنندگان موتور، مراکز تحقیقاتی و استودیو‌های طراحی افزایش یافته است.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: مصطفی کمالو

دکمه بازگشت به بالا