اقتصادی

زنگ هشدار «بی خانمانی» در تهران

حمیدرضا صارمی، دستیار شهرسازی و معماری شهر تهران گفت: پدیده بی خانمانی اکنون در حال شکل گیری است.

صارمی در جلسه مرکز مدیریت بحران شهر تهران نسبت به ادامه ناآرامی ها در این شهر هشدار داد. وی با بیان اینکه بسیاری از معضلات اجتماعی در شهر تهران در حال شکل گیری است، گفت: مدیریت شهری باید برای رفع این معضلات وارد عمل شود.

پیش از آخرین دوره رونق مسکن در سال 97، مدیران دفتر وزارت مسکن، شهرسازی، راه و شهرسازی یک سوم جمعیت کیشور را «مسکن بد» توصیف کرده بودند. این بدان معناست که آنها یا در پناهگاه های نامناسب در ساختمان های فرسوده زندگی می کنند یا به طور غیر رسمی در حاشیه شهرها و سکونتگاه ها زندگی می کنند. همچنین بخشی از خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی و اقشار کم درآمد در مسکن ضعیف زندگی می کنند و در زمره مسکن ضعیف قرار می گیرند.

پس از جهش مسکن و متعاقب آن فرار اجاره بها که با روندی مستمر حتی در دوره ثبات نسبی قیمت مسکن در سال 1400 ادامه یافت، مستاجران با شرایط بحرانی، مشکل دسترسی به مسکن برای اقشار آسیب پذیر و آسیب پذیر مواجه شدند. اقشار کم درآمد تشدید شده و بررسی های میدانی نشان می دهد که هزینه اجاره آپارتمان تک واحدی سیار با حداقل امکانات برای اقشار کم درآمد با حداقل دستمزد «بالا» رفته است.

این در حالی است که نسبت به سال 96 که یک سوم جمعیت مسکن «بادمسکین» معرفی شد، تامین نیاز مسکن در شهر تهران نسبت به گذشته دشوارتر شده است. این در حالی است که در تهران میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی نسبت به ابتدای سال 96 حدود 9 برابر و میانگین اجاره نیز حداقل شش برابر است. این وضعیت ناشی از شنیدن صدای زنگ پدیده «بی خانمان» به گوش مدیران ارشد این شهر است.

برای جلوگیری از گسترش این پدیده در وهله اول می توان تورم عمومی را که تاثیر مستقیمی بر تورم مسکن و به ویژه تورم اجاره بها دارد کنترل کرد و سیاستگذاران اقتصاد کلان باید از ابزارهایی مانند نرخ سود بهره ببرند. و مالیات، ضمن کنترل تورم عمومی، تجارت در بازار را مسدود می کند. در این صورت ثبات نسبی در دو بخش بازار واقعی مسکن یعنی خرید و فروش و همچنین معاملات رهنی و اجاره حاکم است.

بیشتر بخوانید:

271 46

دکمه بازگشت به بالا