اقتصادی

دو قِران سود و این همه دردسر!

طبق آخرین آمار ، حدود 320 شرکت مجمع عمومی عادی سالیانه خود را تا 21 ژوئیه برگزار کرده اند و حداکثر تا هشت ماه فرصت دارند سود سهامداران را تحویل دهند. با توجه به پایبندی برخی شرکتها به روشهای سنتی پرداخت سود ، این روندی به ظاهر ساده است که در آن بسیاری از سهامداران در ازای آنها سودهای عمدتاً اندکی پاداش می گیرند.

به گزارش بیگ نیوز ، در میان شرکت های بورسی ، شرکت هایی که سال مالی آنها در 12 مارس سال گذشته به پایان رسید ، این فرصت را داشتند که در 22 ژوئیه مجامع عمومی سالانه خود را برگزار کنند.

در واقع ، شرکت های بورسی یک نشست سالانه برای تصمیم گیری در مورد میزان سود سهام تشکیل می دهند و نتیجه را سود کل می نامند. سود ، از جمله سرمایه گذاران صاحب سهام شرکت قبل از تاریخ جلسه.

طبق قانون تجارت ، شرکت های بورسی موظفند سود سهام نقدی خود را برای سهامداران خود تا هشت ماه پس از جلسه توزیع کنند.

این فرصت هشت ماهه و روشی که شرکت ها برای کسب سود انتخاب می کنند سال هاست مورد شکایت بسیاری از سهامداران قرار گرفته است. به عبارت دیگر ، بسیاری از شرکت ها سود خود را به مدت هشت ماه نگه می دارند و سپس آن را در حساب سهامدار سرمایه گذاری می کنند. از طرف دیگر ، علی رغم وجود سیستم سهام ، بسیاری از شرکت ها هنوز روش های سنتی مانند مراجعه حضوری به بانک یا ارسال مشخصات به شرکت برای کسب سود سهامدار را انتخاب می کنند.

بنابراین ، طبق آخرین آمار ، از 320 شرکت برگزار کننده جلسات ، فقط حدود 140 شرکت باید سود خود را از طریق SJAM پرداخت کنند.

با توجه به مشکلات موجود ، بیگ نیوز سعی کرد به شکایات بسیاری از سهامداران گوش فرا دهد و صدای آنها را به گوش مسئولان برساند تا در این مدت تعدیل انجام شود.

پول سهامداران در جیب شرکت ها باقی مانده است

در همین رابطه ، یکی از سهامداران بازار سرمایه در مورد مزایای مجامع شرکتی به بیگ نیوز گفت: “فکر می کنم فرصت هشت ماهه ای که به شرکت ها برای پرداخت سود سهامداران داده شده بسیار طولانی است ، زیرا بسیاری از شرکت ها هزینه کمتری پرداخت می کنند. در پایان از هشت ماهگی ، هر سهامدار تمام این سودهای ناچیز که در طول ماه به پول کلانی تبدیل می شوند ، در شرکت ها باقی مانده و آنها به دلیل کاهش ارزش پول می توانند از این پول استفاده کنند.سودی که پس از هشت ماه به سهامدار وارد می شود واقعاً بی ارزش است.

هزینه حمل و نقل به بانک بیشتر از سود است!

یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه به بیگ نیوز گفت که سیستم SJAM حدود سه سال است که برقرار است و شرکت ها می توانند از طریق این سیستم سود را به حساب سهامداران منتقل کنند ، اما بسیاری از شرکت ها این کار را می کنند. سیستم را نادیده بگیرید و سهامدار را مجبور کنید برای سود کم شخصاً به بانک مراجعه کند. این بدان معناست که گاهی اوقات میزان سود سهامدار بسیار کمتر از هزینه حمل و نقل شخص به بانک است!

خطر گرفتن تاج 10 هزار تومنی!

یکی دیگر از سهامداران بازار سرمایه با اشاره به گسترش تاج در کشور به بیگ نیوز گفت: آنها ضمن سر دادن شعار دولت الکترونیکی ، باز هم سهامدار را مجبور می کنند تا شخصاً به بانک مراجعه کند تا سود کمی داشته باشد. و در این حالت فرد باید به مکانی خطرناک در بانک برود ، مثلاً 10 هزار تومان.

مزایای خرد فراموش شده

یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه به بیگ نیوز با بیان اینکه برخی سهامداران به دلیل متفاوت بودن پرتفوی خود سودهای اندک و بزرگی کسب کرده اند ، گفت: “من شخصاً سبد دیگری دارم ، یعنی تعداد کمی سهام شرکت های مختلف خریداری کرده ام و درآمد من بسیار ناچیز است. این مزایا اگر از طریق یک سیستم یکپارچه مانند SJAM به حساب من واریز شود ، جمع می شوند و قابل توجه خواهند بود ، اما وقتی هر شرکتی راهی برای سودآوری ارائه می دهد ، من اغلب برنده می شوم.

وی در ادامه گفت: تصور كنید چه تعداد سهامدار مانند من با درآمد اندك خود اینقدر بی دقت بوده اند و چه كسی پول این درآمد را به دست می آورد؟ من فکر می کنم برخی از شرکت ها عمداً از طریق ساجام سود دریافت نمی کنند تا سهامدار برای گرفتن سود خود حرکت نکند و پول در جیب شرکت باقی بماند.

راه های خنده دار برنده شدن

یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه در مورد روش های سنتی پرداخت سود به بیگ نیوز گفت: برخی از شرکت ها از سهامداران می خواهند برای دریافت سود سهام یک فاکس ویژه به این شرکت ارسال کنند. این روش با وجود سیستم ساجام ، در دنیای مدرن امروز واقعاً خنده دار است. از طرف دیگر ، بسیاری از شرکت ها هستند که برای سودآوری به بانک پیشنهاد می دهند ، این بانک در بسیاری از شهرهای کوچک شعبه ندارد و فکر می کنیم سهامدار برای گرفتن 10 هزار تومان باید به شهر دیگری برود.

دانیل ، یکی از سرمایه گذاران در بازار سرمایه ، بر لزوم پرداخت سود از طریق سیستم SJAM توسط شرکت ها تأکید کرد و به بیگ نیوز توضیح داد: بهترین روش برای پرداخت سود ، سپرده گذاری از طریق SJAM است. این روش فقط توسط برخی از شرکت های بزرگ استفاده می شود. من سهمی داشتم که باید برای سودآوری اطلاعات را به شرکت می فرستادم و این کار را کردم اما آنها سود نمی بردند. وقتی من تماس گرفتم آنها بهانه آوردند. من مجبور شدم برای حقوق خود فرار کنم و این شرایط واقعاً ناخوشایند بود.

وی ادامه داد: برخی از شرکت ها برای دریافت سود سهام بانکی را نیز پیشنهاد می دهند که سهامدار باید شخصاً از آنها بازدید کند. با این وجود بسیاری از کارمندان بانک در این زمینه آموزش ندیده اند و از آن آگاهی ندارند.

قانون باید تغییر کند

یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه در گفتگو با بیگ نیوز ، با انتقاد از قانون تجارت و فرصت هشت ماهه تقسیم سود شرکت ها گفت: فکر می کنم قانون تجارت باید تغییر کند. فرصت هشت ماهه برای شرکت ها به چه معناست؟ بسیاری از شرکت ها از این فرصت استفاده کرده و پول سهامدار خود را به مدت هشت ماه نگه می دارند. بسیاری از شرکت ها در پایان هشت ماه سود سهام پرداخت می کنند یا در برنامه پرداخت سود در کدال به سهامداران سود می دهند. سیستم SJAM بیش از شرکتها به نفع سهامداران است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا