در سوگ ستاره ای از ستارگان حوزه؛ آیت الله عادل علوی آسمانی شد

از طریق 38 واسطه ، نسل بزرگوارش به عبدالله بحر ، برادر امام باقر علیه السلام ، فرزند امام زین العابدین علی بن الحسین علیه السلام می رسد که مادرش حضرت فاطمه دختر امام حسن مجتبی (ع) است. مانند). پدرش علامه آیت الله سید علی بن الحسین علوی از علمای کاظمین ، نجف و بغداد است.
تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش در مدرسه “اخوان ایرانی” کاظمین به پایان رساند و سپس به همراه خانواده به نجف اشرف نقل مکان کرد. وی تحصیلات حوزوی خود را به دستور پدر بزرگوارش در سال 5 هجری در نجف اشرف آغاز کرد و مدتی در بغداد بود و دانشجوی علوم دینی شد.

در عزاداری یک ستاره از صورت فلکی ؛  آیت الله عادل علوی بهشت ​​شد

وی تحصیلات خود را در عراق نزد پدر بزرگوارشان ادامه داد. در هنگام مهاجرت اجباری ایرانیان مقیم عراق ، وی به ایران آمد و در شهر مقدس قم و در مدارس آیت الله گلپایگانی ، فیضیه ، حاج ملا صادق ، خان و علوی تحصیلات خود را ادامه داد. انصاری شیرازی و آیات عظام مرعشی نجفی ، فاضل لنکرانی و میرزا جواد تبریزی در خارج فقه و اصول تحصیل کردند و علاوه بر اخذ مدرک دکتری درجه اجتهاد را نیز کسب کردند. همچنین به او اجازه داده شد از آیات عظام مرعشی نجفی ، شیرازی ، اخوان مرعشی ، گلپایگانی ، واعظی ، شاهرودی ، دهسرخی ، اراکی ، فاضل لنکرانی ، مکارم شیرازی و لنگرودی بخواند.

وی یکی از اساتید سمینار قم بود که علاوه بر سخنرانی های مختلف در زمینه تفسیر و اخلاق ، مباحث خارج فقه ، اصول ، فلسفه و کلام را نیز تدریس می کرد. وی با توجه به شهادت بزرگان به درجه اجتهاد نائل شد و با پایان نامه خود تحت عنوان “بهترین عقل در نجاست خود ، پاکی کافران” ، دکترای رشته حقوق اسلامی را دریافت کرد.

در عزاداری یک ستاره از صورت فلکی ؛  آیت الله عادل علوی بهشت ​​شد

به او اجازه داده شد که حدود بیست راوی از جمله آیات عظام بگوید: نجفی مرعشی ، گلپایگانی ، اراکی ، فاضل لنکرانی ، سید عبدالله شیرازی ، سید محمد شاهرودی و دیگران.
وی در تدریس علوم سمیناری و کار آنها بسیار موفق بوده است و در تربیت طلاب اکثر کشورهای اسلامی و مسلمانان سایر کشورها در تمام سطوح حوزه مشارکت داشته است. …

وی خدمات فرهنگی و اجتماعی بسیاری را انجام داده است ، از جمله: تأسیس درمانگاه خیریه امام سجاد (ع) ، م Instituteسسه عمومی تبلیغات – ارشاد اسلامی ، مدرسه علمیه امام جوادین علیه السلام در قم مقدس ، جامعه علما و موعظه در کاظمین و بغداد ، کتابخانه های عمومی ، حسینیه هایی مانند: حسینیه امام جوادین (علیه السلام) در مشهد مقدس ، حسینیه امام کاظمین (ع) در قم ، حسینیه کاظمینیه در تهران ، حسینیه ام البنین در قارچیا و کاظمی 2 فعالیتهای دیگر استاد حوزه شمارش شد.
وی علاوه بر مقالاتی که در مجلات و مجلات نوشته است ، بسیاری از نوشته های مفید در زمینه های مختلف را پشت سر گذاشته است. وی با قلم خود و در 140 عنوان کتاب و رساله تا سال 1419 هجری قمری اقدام به نوشتن یک دائرclالمعارف اسلامی در علوم و فنون مختلف کرد. ق ، که هشت جلد آن شامل 70 کتاب و رساله است ، به چاپ رسیده است.

در عزاداری یک ستاره از صورت فلکی ؛  آیت الله عادل علوی بهشت ​​شد

این شخصیت کلامی و دانشمند بزرگوار بسیار محترم و م polدب و از اصول اخلاق اسلامی بود.
در برخوردهایم با مرحوم ، همیشه ادب و تواضع بیشتری از او آموختم.
شخصی از فضلا قم نقل کرده است:
برخی از ما نشسته بودیم در حالی که شخصی در دوران کودکی مسئله امام کاظم را مطرح می کرد. یکی از حضار گفت که او فقط چهارده سال در زندان بود و اگر نه ، چند فرزند داشت؟
مرحوم علوی از این تعبیر بسیار ناراحت بود. آن شخص گفت شوخی می کنم!
آن مرحوم گفت: شخصی در حضور پیامبر (ص) شوخی نامناسبی با حضرت امیر علیه السلام کرد. پیامبر به او فرمود: حبطت أعمالک
آن شخص گفت:
شوخی می کنم. امام فرمود: اگر به طور جدی گفته بودی کافر خواهی شد !!

در عزاداری یک ستاره از صورت فلکی ؛  آیت الله عادل علوی بهشت ​​شد

در این چند روز که من در رختخواب دراز کشیده بودم ، از وضعیت او جویا شدم و مانند همه عزیزانم ، از خداوند برای شفای او و سایر بیماران دعا کردم.
اما مقدر شده بود که در آستانه ماه محرم ، ماه و روزهای عزاداری جدش امام حسین (ع) آسمانی و مهمانش و فرزندان معصومش در رضای الهی دریافت کنند و پاداش زحمات بیش از یک نفر را دریافت کنند. نیم قرن از عمر پر برکت او در این زمان. خدا رحمتش کند.
در نهایت ، امیدوارم او ما را بین شفاعت کنندگان درگاه الهی و موقعیتی که مقدسین محترم و نیاکان محترم برای او در نظر گرفته بودند ، قرار دهد. سلام بی پایان ما بر او باد.

* عضو آکادمی علوم پزشکی ایران و خادم افتخاری اتاب مقدس عراق

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز لاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا