اقتصادی

دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها انجمن‌های علمی را حمایت کنند

گروه کشور خبرگزاری آنا; جامعه علمی دانش‌آموزان دانش‌آموزانی فعال، مشتاق و با استعداد هستند که دانش‌آموزانی را گرد هم می‌آورند که علاقه‌مند به تحقیق و فعالیت علمی هستند.

بسیاری از این فرصت ها به طور بالقوه تازه شروع شده اند و اگر دانشگاه ها بستر مناسبی را برای فعالیت انجمن ها فراهم کنند. تحقق این فرصت ها دور از دسترس نخواهد بود. لذا برای افزایش روحیه علمی، اقتدار و انگیزه دانشجویان، دانشگاه باید انجمن های علمی دانشجویی را فعال و حمایت کند.


بیشتر بخوانید:

نتایج مفید انجمن های علمی با تشکیل استارتاپ ها

تربیت دانشجویانی با توانایی حل مسائل مهندسی در زمینه کارآفرینی

2 راه های تقویت انجمن های علمی چیست؟

ارتقای علم، دانش و سواد دانش آموزان در مجامع علمی


خبرنگار خبرگزاری آنا در شماره 56 پروندهتوسعه دانش جدید با انجمن های علمی»درباره ماموریت ها، اهداف، برنامه ها، دستور کار و دستاوردهای اتحادیه علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی علم و تحقیق را با هم ترکیب می کند وی با مهدی نورزاد دبیر این اتحادیه گفت و گو کرده است که در ادامه می خوانید.

آنا: لطفا انجمن علمی مهندسی مکانیک گروه علوم تحقیقات را با جزئیات، نحوه تشکیل و نوع و حیطه کاری آن (رشته های کاری) آشنا کنید.

نورزاد: انجمن علمی مهندسی مکانیک معاونت علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران در شهریور ماه 1388 با انتخاب 6 عضو فعلی شامل یک رئیس و چهار عضو هیئت مدیره و یک عضو ذخیره تشکیل شد.

ابتدا اسامی 12 دانشجو انتخاب شد، پس از پیگرد و نامه نگاری اداری، انتخاباتی از سوی دانشجویان در این رشته برگزار شد و در نهایت 6 نفر از اعضای فعلی انتخاب شدند.

برنامه های انجمن مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در زمینه های مختلف علمی از جمله دوره های صنعت و نرم افزار، کنفرانس ها و وبینارهای متعدد در رشته های مختلف مکانیک، سفرهای علمی به کمپ ها و شرکت ها و سفرهای علمی بزرگ. صنایع برای تشکیل یک تیم قوی دانشجوی فعالیت های علمی و پژوهشی و … می باشد.

برنامه ریزی و اقدام بر اساس آن تنها به پیشرفت جوامع علمی منجر نمی شود. این شامل پیشرفت دانشگاه و دانشجویان می شود.

آنا: جایگاه و مسئولیت انجمن های علمی در دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

نورزاد: بر اساس مقررات جاری، انجمن‌های دانشگاهی به دلیل ارتباط گسترده با دانشگاه و صنعت، وظایف ثابتی را بر عهده دارند و طبق مقررات باید به اهداف مورد نظر دست یابند. البته باید توجه داشت که جایگاه انجمن های علمی بسیار حائز اهمیت است و در صورت پایبندی به اهداف خود، اساسنامه های موجود، هر انجمنی می تواند بر اساس برنامه و خط مشی خود به شرط اجرا عمل کند.

تشکیل تیم های علمی و تحقیقاتی قوی

آنا: نقش انجمن های علمی به عنوان هسته های تخصصی در توسعه علمی و پیشرفت علم و دانش به ویژه علوم جدید چیست؟

نورزاد: انجمن های علمی می توانند در زمینه پیشرفت علمی و توسعه علم و دانش جدید در دانشگاه بسیار موثر باشند. چون دانشگاه و صنعت و غیره هستند. به دلیل ارتباطات گسترده و دانشجویان قوی در این زمینه بسیار موفق و کاربردی هستند. انجمن ها دوره های متعدد، کنفرانس ها، وبینارها و غیره را برگزار می کنند. با انجام و حتی تشکیل گروه های علمی و پژوهشی قوی در این زمینه بسیار موثر است.

آنا: حمایت انجمن های علمی دانشجویی را چگونه ارزیابی می کنید و چه مشکلات و سختی هایی در مسیر شغلی خود دارید؟

نورزاد: برای تأسیس انجمن علمی مهندسی مکانیک مشکلات و مشکلاتی وجود داشت و از برخی جهات، اگرچه اهداف علمی بالایی داشتیم. اما با توجه به سیاست دانشکده و دانشگاه، حمایت از تأسیس این انجمن بسیار ضعیف بود و دوره فعالیت انجمن به قدری طولانی بود که حتی پس از تأسیس، هیچ حمایتی از سوی دانشکده و دانشگاه صورت نگرفت. . دانشگاه؛ بنابراین مهم ترین و حساس ترین نکته حمایت از دانشجویان فعال و قوی دانشگاه و اساتید برای ایجاد جامعه علمی و انجام بسیاری از فعالیت ها در راستای اهداف آن است. یک اتحادیه برای جذابیت باید در پیشبرد اهداف خود بسیار فعال باشد.

آنا: انجمن های علمی چگونه برای موفقیت در توسعه علمی تقویت می شوند؟

نورزاد: انجمن های علمی که به ترویج علم می پردازند باید با حمایت ها و فعالیت های متعدد دانشجو جذب کنند. در حال حاضر این روش یا از نظر تبلیغات و برگزاری وبینار و یا کنفرانس برای معرفی اعضا و اهداف خود به دانشجویان است و یا با فعالیت های گسترده در زمینه تحقیقات و … داشتن برنامه و عمل بر اساس آن و حرکت رو به جلو بسیار مهم است. زیرا نه تنها به پیشرفت اتحادیه، بلکه به پیشرفت دانشگاه و دانشجویان نیز کمک می کند.

دانشگاه ها و کالج ها از انجمن های علمی حمایت می کنند

آنا: همکاری مسئولان دانشگاه با انجمن مهندسی مکانیک چگونه بود؟

نورزاد: انجمن علمی مهندسی مکانیک، باشگاه پژوهشگران جوان، علاوه بر اجرای اهداف خود بر اساس قوانین موجود، نخبههمچنین برای کمک به تحقق اهداف انجمن با دانشکده مربوطه ارتباط داشت. البته از مدیر گروه شهرام اعتمادی، رئیس اداره فرهنگ و امور دانشجویی دانشکده محمد اهرابی، رئیس باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان معاونت علمی و پژوهشی تشکر می کنم. پیشبرد و حمایت فوری انجمن؛ بنابراین انجمن علمی مهندسی مکانیک توانست با حمایت، نظر و پیشنهادات این افراد به اهداف خاصی دست یابد.

اهداف و برنامه های انجمن مهندسی مکانیک را توضیح دهید

آنا: فعالیت ها، موفقیت ها و دستاوردهای اجتماعی، علمی، فرهنگی خود را توضیح دهید.

نورزاد: انجمن مهندسی مکانیک تاکنون توانسته است با برگزاری همایش ها و دعوت از اساتید، مدیران و مهندسین صنایع از جمله سایپا فضای مناسبی برای ارتباط با دانشجویان جدیدالورود جهت ثبت نام و دستورالعمل انتخاب رشته و برگزاری یک کنفرانس کوتاه مدت ایجاد کند. دوره های نرم افزاری برای پروژه های دانشجویی; اما شرایط دستیابی به برخی از اهداف دشوارتر ناشی از بحران کرونا و ویروس کووید-19 در نهایت منجر به برگزاری وبینارهای علمی در زمینه های مختلف و دوره های آنلاین با سرپرست گروه از جمله هیدرولیک و پنوماتیک شد. .


بیشتر بخوانید:

17 استراتژی برای تکامل و توسعه انجمن های علمی

بوروکراسی و قوانین سنگین به مجامع علمی آسیب رسانده است

باید بودجه کافی و بدون مشکل به انجمن های علمی اختصاص یابد

پرداخت بودجه ثابت به انجمن های علمی فعال


ما اهداف بسیار دیگری مانند کمپینگ و بازدید از شرکت های صنعتی مانند سایپا و ایران خودرو داریم که به دلیل محدودیت های کرونری شکل و رویه آنها تغییر کرده است. البته لازم به ذکر است که انجمن علوم مهندسی مکانیک در بسیاری از زمینه ها با دانشگاه های دیگر از جمله دانشگاه شریف و خواجه نصیر برای کمک به ورود دانشجویان به این صنعت و اشتغال زایی همکاری داشته است و در زمینه های علمی و علمی به نتایج بسیار خوبی دست یافته ایم. همکاری تحقیقاتی با مشاوره و جلسات متعدد با وزارت.

گروهی از دانشجویان فعال و خوب با همکاری مدیر دانشکده مهندسی مکانیک تشکیل شد اینستاگرام انجمن قابل مشاهده است.

آنا: و حرف آخر…

نورزاد: امیدوارم با فعالیت ها و دستاوردهای انجمن های علمی سطح علمی کشور افزایش یابد. بسیاری از انجمن های علمی هستند که هنوز تأسیس نشده اند یا تأسیس نشده اند که باید به آنها رسیدگی شود و انجمن ها دانشگاه هستند و دانشکده از خود حمایت کنند؛ زیرا منابع مهم و ارزشمندی هستند.

انتهای پیام/4103/4062/

دکمه بازگشت به بالا