اجتماعی

خرید سربازی ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومانی!/ آیا ستادکل به تبعیض بین مشمولان رأی مثبت می‌دهد؟

به گزارش شفاف، فارس به نقل از «سربازی» این دغدغه همه پسران ایرانی و خانواده های پسردار است، زیرا فرزندان پسر پس از رسیدن به سن 18 سالگی، طبق قانون موظف به تعیین وضعیت خدمت سربازی خود هستند. ادامه آموزش و یا خدمت سربازی در غیر این صورت غایب محسوب و از ادامه آموزش، خروج از کشور، دریافت تسهیلات، کار در پست های دولتی و … محروم می شوند.

بحث غیبت ها و محرومیت ها موضوع جدیدی نیست، اما آنچه بار دیگر واژه سربازی و وضعیت غایب را بر سر زبان ها انداخت، طرح «خرید خدمت» از سوی کمیسیون تلفیق بودجه بود؛ طرحی که اخیرا برای مشمولان غایب مقیم خارج از کشور انجام شد. و دیروز برای زندانیان تصمیم گرفته شد. اما سوال اینجاست که آیا این طرح نهایی می شود؟

** اما بحث خرید خدمت سربازی چیست/ چگونه دوباره مطرح شد؟

برای اولین بار در آذرماه 1356 طرح خرید خدمات برای مشمولان غایب مطرح شد. به مدت 3 سال؛ طرحی که هم شامل غایبان مقیم خارج و هم در داخل می شد و مبلغ برآورد شده برای ساکنین برای غیبت سربازی ارزانتر بود که در نهایت اجرا شد و کسانی که ثروتمندتر بودند می توانستند خدمت سربازی بخرند. و نه به ارتش و کسانی که توانایی پرداخت جریمه را نداشتند مجبور شدند به سربازی بروند.

اجرای این طرح همچنان مورد انتقاد و اعتراض دست اندرکاران بوده است، زیرا بسیاری اجرای آن را مغایر با عدالت اجتماعی و تداوم تبعیض بین مردان جوان در خانواده های فقیر و مرفه دانسته اند.

پس از اجرای این طرح و توقف آن پس از سه سال، در دولت یازدهم بار دیگر بحث تدارکات نظامی مطرح شد که در نهایت برای مشمولان با غیبت بیش از 8 سال اجرایی شد که از سال 95 تا 97 نیز به طول انجامید. . .

از سال 97 به گفته مسئولان ستاد کل ناجا و وظیفه عمومی، طرح خرید خدمت سربازی لغو شده و اجرایی نمی شود، البته هر از گاهی شایعاتی مبنی بر فروش سربازی به گوش می رسد.

این بار اما موضوع خرید خدمت سربازی در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

** خرید غایب نظامی مقیم خارج از کشور به مبلغ 15000 یورو

سی ام ماه جاری، حجت الاسلام سید محمدرضا میرتجلدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی از طرح خرید خدمت سربازی خبر داد و اعلام کرد: در جلسه اعضای کمیسیون خرید ; بر اساس این مصوبه، افرادی که قبل از ثبت نام در خارج از کشور بوده و چندین سال مشمول خدمت سربازی شده اند، می توانند با قیمت 15 هزار یورو خدمت سربازی خود را خریداری کنند تا در سفر به کشور دچار مشکل نشوند.

در همین رابطه رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 درباره نظر نهایی کمیسیون خرید سربازی گفت: دولت برنامه ای برای خرید نظامی ارائه نکرده است. پیشنهاد خرید خدمت سربازی برای سربازان وظیفه در خارج از کشور توسط نماینده ای که بیش از دو سوم آرا را در کمیته مشترک داشت مطرح شد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه نظر نظامیان در این مورد لحاظ نشده است، تاکید شده است که این مصوبه مطابق اصل 110 قانون اساسی باشد. این تصمیم نهایی نیست و باید در صحن علنی و توسط هیئت نگهبان بررسی شود.

** موافقت کمیسیون تلفیق بودجه با خرید سرباز / دریافت کارت معافیت با پرداخت 250 تا 600 میلیون تومان

هر چند این کشاورز هفته گذشته اعلام کرد که به دلیل مبالغ بالا به خرید سربازی مشمولان غایب مقیم کشور رای نمی دهد، اما روز گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق اعلام کرد که کمیسیون تلفیق با فروش سربازی موافقت کرده است. برای سربازان مفقودالاثر رعایت اصل 110 قانون اساسی و در راستای رسیدگی به امر مقدس اقتدار خانواده و طفولیت و تعیین تکلیف مشمولان غایب بالای 5 سال با اولویت متاهل بالای 35 سال برای آنان. ضریب خدمت مقدس سربازی تحت تأثیر نیروی بدنی امکان پذیر نیست. ، امکان پذیر خواهد بود و بر این اساس افراد در زمان صلح با پرداخت مبالغ تعیین شده کارت معافیت دریافت می کنند.

زارع افزود: بر اساس این مصوبه، دارندگان مدرک کاردانی و کمتر با پرداخت 250 میلیون تومان، دارندگان مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد 400 میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکتری و بیشتر در تمامی رشته ها با پرداخت هزینه می توانند به سربازی بروند. 600 میلیون تومان به اسناد خزانه کل کشور.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 مجلس گفت: مشمولان متاهل نیز به ازای هر فرزند از 20 درصد تخفیف تا حداکثر 60 درصد و متاهلین زیر پرچم کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از 50 درصد تخفیف برخوردار خواهند شد. لذت بردن.

** و نظر ستاد کل ارتش چیست؟ آیا امکان خرید سرویس وجود دارد؟

درست است که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با خرید خدمت سربازی مشمولان غایب در داخل و خارج از کشور موافقت کرده است، اما تصویب نهایی این طرح منوط به بررسی عمومی و تصویب ستاد کل نیروهای مسلح است. نیروها

اگرچه پیگیری های مسئولان ستادکل حاکی از آن است که اجرای عدالت اجتماعی و رفع تبعیض در بین جوانان از سال 97 تاکنون از دلایل اصلی مخالفت ستادکل با طرح خرید خدمت سربازی بوده است، اما باید منتظر ماند و دید کجاست. غیبت؛ افراد ثروتمند و توانمند مانند دو دوره قبل خدمت سربازی و پرداخت جریمه ریالی را می پردازند و بار سربازی بر دوش پسران خانواده های کم درآمد می افتد؟ یا نه؛ استادکل دفاع از امنیت و تمامیت ارضی کشور را متوجه همه جوانان می داند و فقیر و غنی را به رسمیت نمی شناسد.

دکمه بازگشت به بالا