حساسیت نباختن شرایط دربی را دگرگون می‌کند/ نمی‌توانم تفکرات ساپینتو را پیش بینی کنم

در گفت و گو با آنا

مهاجم سابق استقلال گفت: سرخابی‌ها شرایطی مساوی دارند و استقلال می‌تواند با دیکته کردن برتری‌اش برنده دربی باشد.

رضا عنایتی در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، در مورد اینکه دربی ۹۹ بلافاصله پس از اتمام جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برگزار می‌شود و تیم‌ها پس از تعطیلی ۵۳ روزه مسابقات لیگ برتر اولین مسابقه رسمی خود را برگزار می‌کنند، اظهار داشت: دربی همیشه همراه با حساسیت‌های خاص  بوده و بازی بسیار مهمی برای هواداران استقلال و پرسپولیس محسوب می‌شود. دو تا تیم در شرایط مساوی به هم رسیدند. شرایط جدولی تیم‌ها خوب است و رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به وقفه‌ای که در مسابقات پیش آمد می‌توانیم بگوییم تیم‌ها به یک میان فصل طولانی رفته‌اند. تمرینات را انجام داده‌اند و به اردوهای موردنظرشان رفته‌اند. البته اکثر تیم‌ها نتوانسته‌اند به اردو بروند و استقلال و پرسپولیس در تهران برنامه‌های تمرینی را دنبال کردند. 

**دربی بدون تماشاگران جذابیت همیشگی را ندارد

وی ادامه داد: در غیاب تماشاگران قطعا دربی جذابیت همیشگی را ندارد. حضور هواداران دربی را زیبا می‌کند اما شرایط موجود در فوتبال ما به همراه آلودگی هوا که مزید بر علت شده تصمیم گرفته شده تا دربی بدون حضور طرفداران دو تیم برگزار شود. جدا از همه بحث‌ها و اتفاقات امیدوارم که مسابقه خوبی باشد و استقلال بتواند با هماهنگی خوب میان بازیکنان و کادرفنی برنده بازی شود تا به صدر جدول برگردد. خط حمله استقلال از نفرات زبده‌ای تشکیل شده و آنها ساختار هجومی بسیار خوبی را برای این تیم رقم زده‌اند. محمد محبی فراتر از آن چیزی که انتظار داشتیم در نوک پیشانی خط حمله ظاهر شده است. مهره‌ای تاثیرگذار با هوش بالا که از قدرت بدنی بالایی بهره می‌برد. با توجه به تجربه‌ای که در خارج از ایران و در لیگ پرتغال به دست آورده مهره‌ای مثمرثمر و خطرناک در دربی خواهد بود.

**بازیکنان حساسیت دربی را درک می‌کنند

مهاجم سابق استقلال افزود: شرایط دربی به گونه‌ای است که بازیکنان به خوبی حساسیت آن را درک می‌کنند. فکر می‌کنم با تجربه و انگیزه خوبی که از گذشته به دست آمده، مهاجمان استقلال مقابل پرسپولیس روز خوبی را پشت سر می‌گذارند. علاوه بر محبی، مهدی قایدی  در ترکیب استقلال حضور دارد که سابقه گلزنی و پاس گل را در دربی داشته است، همچنین امیرارسلان مطهری که در چند بازی آخر استقلال به شرایط و فرمی که از او انتظار می‌رفت بازگشته است و امیدوارم در این بازی هم بتواند تاثیرگذاری خود را داشته باشد. ضمن اینکه خط دفاعی استقلال با تجربه و مستحکم است و دروازه‌بان این تیم هم سابقه بازی در جام جهانی را دارد که این موضوع می‌تواند خیلی خیلی به تیم کمک کند. گلر خوب مهره کلیدی در همه بازی‌ها به خصوص بازی‌های بزرگ است. سید حسین حسینی شرایط بسیار خوبی دارد و می‌تواند در این بازی کمک بزرگی به پیروزی استقلال کند.

**نمی‌توانیم تفکرات ساپینتو را پیش‌بینی کنیم

وی در مورد اینکه ریکاردو ساپینتو در بازی‌های استقلال بیشتر به پیمان بابایی در کنار محمد محبی میدان داده و در دربی احتمال دارد مطهری همچون برخی بازی‌ها کمتر مورد استفاده قرار بگیرد، یادآور شد: نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم ساپینتو چه تفکراتی دارد. به هرحال یک مربی که هر روز دارد با تیم کار می‌کند شرایط بدنی و روحی روانی بازیکنان را بهتر می‌تواند درک کند و به مسائل واقف است. تمام مهاجمان استقلال مهره‌های کارآمدی هستند. حتی سجاد شهباززاده هم می‌تواند بازیکنی باشد که در ترکیب قرار بگیرد و مهره کوچکی نیست. او با توجه به اینکه در دربی گل زده، با آگاهی از شرایط دربی توانایی باز کردن دروازه پرسپولیس را دارد. باید به نظر سرمربی احترام گذاشت چون او با حساسیت خاص ترکیب تیمش را می‌چیند و شرایط را کاملا درک می‌کند. هم به لحاظ جدولی که استقلال بتواند به برتری برسد و هم اینکه بازی با رقیب سنتی اهمیت زیادی دارد و نفراتی به زمین بروند که خواسته‌های تاکتیکی‌اش را در زمین پیاده کنند.

**همه فوتبال بازی هجومی نیست

عنایتی درباره اینکه برخی کارشناسان معتقد هستند پرسپولیس از استقلال پرمهره‌تر است، تصریح کرد: اگر بخواهیم مهره‌ای نگاه کنیم هر دو تیم شرایطی مساوی دارند. بازیکنانی که در اختیار استقلال و پرسپولیس قرار دارند از تجربه خوبی بهره می‌برند. آنها در سطح اول فوتبال ایران بازی کردند و نمی‌توانیم بگوییم کدام تیم پرمهره‌تر است. به نظر من تجربه و آرامش می‌تواند رمز موفقیت هر تیمی در روز دربی باشد. فکر می‌کنم شرایط کاملا مساوی و یکسان است و تیمی برنده می‌شود که بر شرایط مسابقه غلبه کند. استقلال با بازی هجومی خود توانایی برتری را دارد البته همه فوتبال بازی هجومی نیست بلکه باید در کارهای دفاعی هم شاهد نمایش حساب شده‌ای از سوی استقلال باشیم و بازیکنان ضمن مدیریت جریان بازی به امتیازات کامل مسابقه دست پیدا کنند.

**آمار و ارقام در دربی قابل اتکا نیست

وی درباره اینکه آمار گویای آن است که خط دفاعی پرسپولیس در لیگ برتر بهترین است و خط حمله استقلال از پرسپولیس عملکرد بهتری داشته، تاکید کرد: می‌دانیم آمار و ارقام در بازی استقلال و پرسپولیس عاملی نبوده که سرمربیان دو تیم به آن اتکا کنند. من بیشتر بحث روحی روانی را دخیل می‌دانم. آمادگی روحی بالاتر عامل مهمی برای پیروزی یک تیم در دربی خواهد بود. فکر نمی‌کنم آمار و ارقام تأثیری داشته باشد و بازی‌های قبلی دو تیم را اگر بررسی کنیم شاید در طول فصل یک تیم نتایج ضعیف‌تری نسبت به رقیب سنتی خود گرفته باشد اما آمده و در نهایت دربی را برده است. من آماری که تا اینجا به دست آمده را آنچنان مهم نمی‌دانم و به نظرم مسائل مهم‌تری وجود دارد که نتیجه را رقم می‌زند. 

**کمتر پیش آمده دربی‌ها پر گل شده باشد

عنایتی در مورد اینکه محتاط بودن یحیی گل‌محمدی در دربی ثابت شده و از آن طرف ریکاردو ساپینتو میل به بازی هجومی دارد و در چنین شرایطی بخت کدامیک از تیم‌های سرخابی برای فتح دربی ۹۹ بیشتر است، عنوان کرد: برای هر دو تیم خیلی مهم است تا در دربی بازنده نباشند. این یک مقداری شرایط دربی را دگرگون می‌کند. واقعا هر دو تیم و در رأس آنها سرمربیان دوست ندارند بازنده دربی باشند. در سال‌های گذشته هم کمتر پیش آمده دربی‌ها پر گل شده باشد و در چند دربی این اتفاق رخ داده باشد. بنا به حساسیتی که هواداران روی این مسابقه دارند تیم‌ها اول سعی می‌کنند که بازی را نبازند. برای همین در ابتدا سعی دارند تا شرایط مسابقه را کنترل کنند و بعد از موقعیت‌های خود استفاده ببرند تا به هدف مدنظرشان برسند. من امیدوارم این بار این اتفاق نیفتد و مثل همه دربی‌های جهان که فوق‌العاده جذاب و پر گل می‌شود ان‌شاءالله در دربی روز سه‌شنبه هر دو تیم با تفکرات هجومی وارد زمین شوند و با این هدف بازی کنند که برتری خود را به حریف دیکته کنند و امیدوارم استقلال موفق‌تر از پرسپولیس ظاهر شود تا برنده این دربی شود و به صدر جدول برسد. 

انتهای پیام/

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز لاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا