جهش قیمت نفت در پی نگرانی بازار از وضعیت غزه

این پست از سایت خبرگذاری بیگ نیوز برگرفته از سایت ” www.khabaronline.ir ” در مورد مقاله ” جهش قیمت نفت در پی نگرانی بازار از وضعیت غزه ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

بهای معاملات نفت برنت دو دلار و ۵۵ سنت معادل ۲.۹ درصد افزایش یافت و در ۹۰ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا دو دلار و ۳۳ سنت معادل ۲.۸ درصد افزایش یافت و در ۸۵ دلار و ۵۴ سنت در هر بشکه بسته شد.

اختلاف قیمت نفت برنت نسبت به وست تگزاس اینترمدیت، به بالاترین حد از مارس رسید و ارسال کشتی به آمریکا برای خرید نفت این کشور برای صادرات را برای شرکت‌های انرژی، جذاب کرد.

با این حال، قیمت نفت برنت برای کل هفته، حدود دو درصد و شاخص نفت آمریکا حدود چهار درصد، کاهش پیدا کرد.

معاملات روز جمعه پرنوسان بود. قیمت نفت در ابتدای معاملات، بیش از دو دلار در هر بشکه افزایش یافت، اما برای مدتی که بازار گزارش‌های مختلف درباره مذاکرات میانجی‌گری قطر و آمریکا میان گروه حماس و رژیم صهیونیستی را هضم می‌کرد، کاهشی شده بود.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر گروه پرایس فیوچرز در این باره گفت: معامله‌گران می‌خواهند بر اساس عوامل بنیادین بازار، معامله کنند اما نمی‌توانند زیرا بیشتر نگران اتفاقاتی هستند که در خاورمیانه روی می‌دهد. هیچ کس نمی‌خواهد در آخر هفته، فروشنده باشد.

نیروهای هوایی و زمینی رژیم صهیونیستی عملیات در نوار غزه را در بحبوحه گزارش‌هایی از بمباران سنگین این منطقه تحت محاصره، مضاعف کرده‌اند.

یک مقام حماس آزادی اسیران در غزه را به آتش بس در بمباران رژیم صهیونیستی مشروط کرد. چندین کشور از جمله بسیاری از کشورهای عربی از رژیم صهیونیستی خواسته‌اند حمله زمینی برنامه‌ریزی شده به غزه را به تاخیر بیاندازد.

تحولات خاورمیانه تاکنون تاثیر مستقیمی بر عرضه نفت نداشته است، اما بسیاری از احتمال مختل شدن عرضه نفت این منطقه واهمه دارند.

هزینه مصرف کننده آمریکایی در سپتامبر افزایش یافت اما پیش بینی می‌شود در اوایل سال ۲۰۲۴ ملایم شود. بعضی از تحلیلگران بر این باورند که بانک مرکزی آمریکا دیگر نرخ بهره را برای مبارزه با تورم افزایش نمی‌دهد. افزایش نرخ بهره باعث کندی رشد اقتصادی و کاهش تقاضا برای نفت می‌شود. اما تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند تورم همچنان مانع رشد اقتصاد جهان در سال میلادی آینده می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران گلدمن ساکس، پیش‌بینی خود از قیمت نفت برنت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ را تغییر نداده و ۹۵ دلار در هر بشکه حفظ کردند. این تحلیلگران در یادداشتی نوشتند: در صورت مختل شدن تجارت نفت از مسیر تنگه هرمز که محل ترانزیت ۱۷ درصد از تولید نفت جهان است، قیمت نفت ممکن است ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

۲۱۷

دکمه بازگشت به بالا