تیغ خاموشی‌ها زیرگلوی پسته زرندیه!/احتمال برداشت زودهنگام در سال جاری

بیگ نیوز / مرکز رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان بادام زمینی استان مرکزی ، از امکان برداشت زودهنگام لوبیا در زرندیه در صورت سرد شدن دمای شب خبر داد.

محمود بارانی در گفت وگو با بیگ نیوز ، اظهار داشت که برداشت بادام زمینی را یک هفته پیش در دامگان ، سمنان و مشهد و برخی مناطق گرمسیری کشور در سال جاری آغاز کرد ، اما پیش بینی می شود امسال یک هفته زودتر شروع شود.

وی در مورد برداشت زودهنگام بادام زمینی در زرندیه گفت: هنوز نمی توان پیش بینی کرد که برداشت امسال هر سال زودتر آغاز شود ، اما ممکن است بین روزهای گرم شدن و شب های خنک کننده اختلاف دمایی وجود داشته باشد. روز و شب افزایش می یابد. . “روی بلوغ تأثیر می گذارد و باعث شروع زودهنگام تولید بادام زمینی می شود.

وی با اشاره به اینکه متوسط ​​عملکرد بادام زمینی در زرندیه حدود 2 تن در هکتار است ، گفت: حدود 80 درصد بادام زمینی تولیدی استان مرکزی در این شهرستان تولید می شود و ارگانیک بودن یکی از مهمترین ویژگی های پسته تولید شده در زرندیه است. به

آور یا نیاور در ارتباط با سال تولید راش گفت: «سالواری دوره ای در زمینه کار راش است که بهره وری درختان راش را افزایش می دهد ، این تفاوت به 20 درصد کاهش یافت.

بارانی در مورد پیش بینی برداشت امسال بادام زمینی امسال گفت: اطلاعات دقیق تری در مورد این محصول می تواند چند روز پس از شروع برداشت و محاسبه نسبت پسته مرطوب و خشک منتشر شود.

وی در مورد کشت بادام زمینی در کرونا گفت: بیماری کرونا به صادرات آسیبی جدی نرساند ، اما تا حدودی هزینه حمل و نقل ، انتقال و حواله را به تولیدکننده افزایش داد و این مراحل را به تاخیر انداخت ، اما خوشبختانه با مدیریت و اجرای بیماری ، برنامه واکسیناسیون مشکلات را به حداقل رساند

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان بادام زمینی استان مرکزی گفت: قطعی مکرر برق در فصل برداشت بادام زمینی و قطع برق بزرگترین دغدغه تولیدکنندگان بادام زمینی است.

وی با اشاره به عملکرد پایانه فرآوری بادام زمینی در نزدیکی باغات گفت: بادام زمینی برداشت شده بلافاصله به پایانه فرآوری منتقل می شود که دارای واحدهای خنک کننده ، خنک کننده ، شستشو ، مرطوب کننده ، خشک کن ، نوار تست و خشک کن است. .این فرآیند پوست تازه و سطحی پسته را از بین می برد و پس از برداشتن بادام زمینی توخالی ، بادام زمینی مرغوب شسته و سپس خشک می شود.

بارانی افزود: کلیه عملیات فرآوری لوبیا به صورت ماشینی و مکانیزه انجام می شود. این دستگاه ها برقی هستند و چندین بار برنزه شدن مکرر باعث خرابی تجهیزات پردازش می شود و در نتیجه بادام زمینی به مدت طولانی تری در پوست تازه باقی می ماند و در نتیجه کیفیت محصول از بین می رود. از سوی دیگر ، قطع برق باعث افزایش هزینه نیروی انسانی و سایر زیرساخت های مورد نیاز برای برداشت و فرآوری حبوبات می شود و صدمات جدی به تولیدکنندگان پسته وارد می کند.

انتهای پیام

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز لاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا