تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود چیست ؟

تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست، یک عامل بسیار مهم در این حوزه کاری است. در واقع، تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود، می‌تواند تأثیر قابل توجهی در جذب مشتریان و سودآوری کسب و کار شما داشته باشد. انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود، که قادر به تأمین دمای مناسب  تهویه هوای مناسب باشد، بسیار حائز اهمیت است.

همچنین، بهینه سازی فضای داخلی، نقش مهمی در تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود دارد. باید مطمئن شوید که، هوا به طور منظم و متوازن در سراسر فضای کافی شاپ یا رستوران جریان داشته باشد. همچنین، بررسی و تعمیرات دوره‌ای سیستم تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود نیز، ضروری است که همه این موارد در شرکت تهویه سان رقم میخورد. باید مطمئن شوید که سیستم تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود، به طور منظم بررسی و تعمیر شده و هرگونه خرابی یا نقصی در آن برطرف شود.

نکات مهم سیستم تهویه مطبوع برای کافی‌شاپ و فست‌فود

با رعایت نکات زیر و توجه به جزئیات، می‌توانید یک تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود، را برای مشتریان خود ایجاد کنید.

    انتخاب سیستم مناسب:

برای تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود، سیستم مرکزی با سیستم تهویه مکانیکی (HVAC) پیشنهاد می‌شود. این سیستم‌ها قادرند دمای محیط را کنترل کنند و همچنین هوای تازه را به داخل مکان، منتقل کنند.

    تهویه مناسب:

در کافی شاپ و فست فود، معمولاً مشتریان زمان کوتاهی را در داخل مکان صرف می‌کنند. بنابراین، تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود، برای حفظ راحتی مشتریان بسیار مهم است.

    کنترل رطوبت:

سیستم تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود، باید قادر باشد رطوبت را در محدوده مناسبی کنترل کند.

    صرفه‌جویی در انرژی:

استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع مناسب برای کافی شاپ و فست فود، با کارایی بالا، می‌تواند به صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی محیط شما، کمک کند.

نیازهای اصلی تهویه مطبوع هوای آشپزخانه رستوران ها

مورد از نیازهای اصلی تهویه مطبوع هوای آشپزخانه رستوران ها عبارتند از :

1 . خنک کاری

آشپزخانه قلب رستوران شما محسوب می شود و بیشترین نیاز را به تهویه دارد. بیشتر رستوران ها چندین واحد پخت و پز و تجهیزات شستشو دارند که به صورت فشرده در مکانی کوچک قرار گرفته اند. این عامل می تواند خیلی سریع درجه حرارت محیط را تا حد غیر قابل تنفس بالا ببرد (مخصوصا در هوای گرم و ساعات پر ازدحام). درجه حرارت بالای آشپزخانه نه تنها برای سلامت کارکنان مضر است ، به صورت مستقیم و غیر مستقیم نیز در سودآوری رستوران اثر منفی خواهد داشت. همچنین تجهیزاتی مانند کمپرسورهای یخچال ها و فریزرها در محیط گرم مجبور هستند که بیشتر کار کنند و هزینه های جاری را افزایش می دهند.

مطالعات انجام شده در OSHA Standard نشان می دهد که راندمان کاری کارکنان در دمای 21 درجه سانتی گراد به اوج خود می رسد و بعد از 25 درجه سانتی گراد به شدت کاهش می یابد (پیشنهاد می شود دما در محدوده 20 تا 24 درجه سانتی گراد نگه داشته شود). در خارج از این محدوده دمایی درصد اشتباه کارکنان افزایش می یابد.

2 . کیفیت هوا

طی فرآیند پخت و پز ، مقداری روغن ، دود و ذرات معلق در هوا پخش می شود که برای تمیزی محیط و سلامت افراد مضر است. همواره چنین اماکنی به هودهایی با فیلترهای مخصوص جذب روغن نیاز دارند.

3 . اطمینان از تامین هوای کافی

در تهویه مطبوع رستوران ها و کافی شاپ ها تامین هوای تازه از بیرون به منظور جایگزینی با هوایی که از سیستم خروجی خارج می شود اهمیت بالایی دارد. اگر هوای تازه به اندازه کافی تامین نشود ، یک فشار منفی در ساختمان رستوران به وجود می آید. این اتفاق انواع و اقسام مشکلات مانند ایجاد هوای تنگ و خفه کننده در برخی قسمت ها ، بسته شدن شدید درب ها و تولید صدای ناهنجار ، کاهش کیفیت هوا ، کاهش راندمان مجموعه و بازگشت دود و بخار به فضای رستوران و … را به وجود خواهد آورد. همچنین در طراحی سیستم تهویه نباید هوای بیشتر از حد استاندارد از ورودی تامین و یا هوای بیشتر از حد استاندارد از خروجی خارج شود. اگر با چنین مشکلاتی در سیستم تهویه رستوران یا کافه خود مواجه هستید ، بهتر است که با مهندسان مشاور تهویه آن را در میان گذاشته تا برای رفع مشکلات چاره ای اندیشیده شود.

4 . تهویه سالن غذاخوری رستوران

در سالن غذاخوری شرایط آسایش دمایی ، رطوبت و سرعت جریان هوا باید به صورت هوشمند و اتوماتیک تنظیم و تامین شود. به این معنا که با افزایش یا کاهش تعداد مشتریان و به دنبال آن افزایش یا کاهش مقدار بار نهان ، سیستم تهویه بتواند آن را شناسایی و به طور اتوماتیک شرایط تهویه را تغییر دهد. به هیچ عنوان دود و بخار آشپزخانه نباید به سالن نفوذ کند (مستلزم جداسازی منطقه ای و نیز صحیح بودن جهت ورود و خروج هوا است) و هوای آن عاری از ذرات روغن و معلق باشد.

5 . سایر موارد پر اهمیت در تهویه سالن

صدای وسایل تهویه تا حد امکان کم باشد تا مشتریان احساس آسایش شنیداری داشته و از غذا خوردن لذت ببرند. از نظر دیداری نیز تجهیزات تهویه تا حد امکان نباید در معرض دید قرار بگیرند تا نمای داخل رستوران دل نشین تر و آرامش بخش تر شود.  به علت ساعات کاری زیاد رستوران ها ، سیستم تهویه مطبوع باید از منابع انرژی ارزان قیمت استفاده و مصرف کمی داشته باشند.

استفاده از مناسب ترین دستگاه ها :

1 . استفاده از سیستم چیلر ، بویلر و هواساز برای تنظیم رطوبت ، گرمایش و سرمایش رستوران

مناسب ترین دستگاه ها برای پوشش این 5 نیاز اصلی سیستم تهویه رستوران ها و کافی شاپ ها که اشاره نمودیم ، دستگاه های چیلر و بویلر (در مقیاس بزرگ) یا مینی چیلر و پکیج (در مقیاس کوچک) به همراه تعدادی فن کویل به همراه دریچه فن کویل و هواساز و نیز فن هایی برای اگزاست هوا است. دستگاه چیلر (چیلر آب خنک یا چیلر هوا خنک) به عنوان دستگاه سرمایشی (یعنی دستگاهی که آب را به روشی خاص سرد می کند) ، دستگاه بویلر به عنوان دستگاه گرمایشی (یعنی دستگاهی که آب را با استفاده از شعله آتش ، گرم می کند) و هواساز نیز به عنوان دستگاه توزیع کننده هوای سرد و گرم فیلتر شده با رطوبت تنظیم شده (یعنی دستگاهی که با یک خط لوله به چیلر و با یک خط لوله هم به بویلر متصل شده و دارای کویل است تا بتواند هوا را سرد و گرم کند و در ضمن رطوبت آن را نیز گرفته و هوا را فیلتر هم می کند) می تواند تمامی نیازهای تهویه یک رستوران را تامین کند. همچنین علاوه بر هواساز و کانال کشی مربوط به آن با تعبیه چندین فن کویل در نقاط مختلف می توان دمای هوای هر قسمت را به صورت موضعی نیز تنظیم نمود.

در رستوران های کوچک تا متوسط (از نظر ابعاد) می توان از مینی چیلر هوا خنک (به جای چیلر) و پکیج (به جای بویلر) استفاده نمود. در ضمن هواساز دستگاهی است که با تامین و ارسال هوای تازه به قسمت های مختلف می تواند علاوه بر تامین هوای تازه و کافی ، منجر به ایجاد فشار مثبت هوا از سمت سالن غذاخوری به سمت آشپزخانه شده تا از انتشار بو و دود جلوگیری شود. برای خروج هوا هم باید از فن های خارج کننده هوا (اگزاست فن) بهره برد. چیلر و مینی چیلر با انرژی الکتریسیته و بویلر و پکیج با سوخت گاز شهری کار می کنند. در شکل زیر ساختار یک هواساز نشان داده شده است.

 استفاده از سیستم GHP برای تنظیم رطوبت ، سرمایش و گرمایش رستوران

سیستم تهویه مطبوع گازسوز GHP به همراه یک هواساز و تعدادی فن کویل می تواند تمامی نیازهای مربوط به رستوران و کافه از جمله تامین هوای کافی ، سرمایش ، گرمایش و تنظیم رطوبت قسمت های مختلف به طور هوشمند و مجزا از هم تامین کند. در ضمن منبع انرژی این سیستم هم برای سرمایش و هم گرمایش گاز شهری لوله کشی شده است که آن را به یک دستگاه کم هزینه از نظر مصرف انرژی تبدیل می کند. در دستگاه GHP نیازی به برق فشار قوی نیست و این سیستم مصرف برق بسیار کمی (در حد راه اندازی فن ها) دارد. تفاوت این دستگاه با سیستم قبلی که توضیح دادیم در این است که در سیستم قبلی یک مسیر آب سرد و یک مسیر آب گرم به سوی هواساز و فن کویل ها داریم ولی در دستگاه GHP به جای آب سرد و گرم در واقع مبرد (گاز فرئون) به سمت فن کویل ها و هواساز فرستاده می شود تا عمل سرمایش و گرمایش انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا