بیگ نیوز – «کارگاه های هویج‌شویی»

هویج باتلاقی است و باید پس از برداشت و قبل از معرفی به بازار مصرف شسته شود. در گذشته این کار روی رودخانه زاینده رود و نزدیک مزارع هویج انجام می شد ، اما امروزه به دلیل خشک شدن زاینده رود ، هویج های برداشت شده به صورت صنعتی شستشو می شوند.

این حرکت در استانهای دیگر نیز در حال انجام است ، اما اصفهان مدتهاست که این کار را در مقیاس وسیع با زاینده رود از جمله خانوارها انجام می دهد.

در سال گذشته یکصد و هفتاد هکتار از زمین های زراعی استان اصفهان هویج کاشته شد و امسال سطح زیر کشت این محصول به دلیل خشکسالی به صد و پنجاه هکتار کاهش یافته است.
در حال حاضر در مناطق معتدل استان مانند فلاورجان برداشت هویج انجام می شود و به تدریج از اوایل مهرماه مناطق سردسیر شروع به برداشت هویج می کنند.
افزایش تقاضا و دو عامل خشکسالی منجر به کمبود میوه و سبزی در بازار اصفهان می شود و به همین دلایل این محصولات معمولاً قیمت تضمینی ندارند و قیمت این محصولات با در دسترس بودن و عرضه آنها تعیین می شود. بازار.
در اثر سیل در شیراز ، محصول هویج در این استان از بین رفت و به دلیل شیوع ویروس کرونا در بین مردم ، مصرف هویج افزایش یافت ، تعادل عرضه و تقاضا به هم خورد و قیمت هویج گل رز گرفته شده در ماه های اخیر
هر کارگاه شستشوی هویج دارای یک چاه آب است که توسط یک پمپ آب به دوره شستشو بازگردانده می شود یا آب مصرفی از لوله ها به بستر خشک زاینده رود می ریزد و از سطح شنی زمین به چاه ها برمی گردد. بستر
به دلیل افزایش قیمت هویج ، افراد کم درآمد که توان خرید هویج را ندارند ، هویج شکسته را از لوله های خروجی کارگاه های هویج برای فروش یا مصارف خانگی به رودخانه جمع آوری می کنند.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز لاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا