بیانیه وزیرخارجه چین درباره آشتی ایران و عربستان با چاشنی برجام

این پست از سایت سایت اطلاع رسانی بیگ نیوز برگرفته از سایت ” www.khabaronline.ir ” در مورد مقاله ” بیانیه وزیرخارجه چین درباره آشتی ایران و عربستان با چاشنی برجام ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

روسیه |عربستان

وزیر امور خارجه چین امروز گفت که پس از گفت‌وگوهای این کشور با ایران و عربستان سعودی، هر دو کشور به انجام دادن اقداماتی در راستای بهبود روابط ادامه داده‌اند که منجر به تشکیل «موجی از آشتی» در خاورمیانه می‌شود.
وانگ‌یی، وزیر امور خارجه چین در بیانیه‌ای گفت که این کشور «از تصمیم درست ایران قدردانی می‌کند.»
به نوشته رویترز، وانگ‌یی افزود: چین به حمایت از تلاش کشورهای خاورمیانه برای توسعه در راستای شرایط ملی خودشان ادامه می‌دهد.
این اظهارات وانگ یی پس از سفر اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به ریاض و دیدار با همتای سعودی‌اش مطرح می‌شود.
امیرعبداللهیان درباره این سفر گفت که «در خصوص آخرین وضعیت توسعه روابط دوجانبه و  همکاری‌ در زمینه‌های مورد علاقه فیمابین و همچنین تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و جهان اسلام» با همتای سعودی خود گفت‌وگو کرد.
فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان نیز خرداد ماه به ایران سفر کرد.
بنا بر گزارش رویترز، وانگ یی همچنین بیان کرد که احیای برجام(توافق هسته‌ای)  و اجرای موثر آن ، مسئله هسته‌ای ایران اساسا حل‌وفصل خواهد شد.
اظهارات وانگ یی درباره برجام در حالی مطرح می‌شود که مذاکرات احیای این‌توافق در وین به دلیل برخی مسائل حل‌نشده و اخیرا نیز به دلیل اتخاذ مواضع فرابرجامی از سوی آمریکا و شرکای اروپایی توافق با وقفه‌ای طولانی روبه‌رو شده است.
دولت آمریکا در مدت اخیر با ادعای «نقض حقوق بشر» در ایران و ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین-ادعایی که از سوی مقامات ایران و روسیه رد شده است- گفت که موضوع برجام فعلا در دستور کار آن قرار ندارد.
کشورهای اروپایی توافق نیز از این موضع دولت آمریکا پیروی کردند.
مقامات ایران با انتقاد از این رویکرد می‌گویند، در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی لازم را نشان دهد، آماده نهایی کردن توافقی «خوب» در وین است که در راستای منافع ملی ایران باشد.

311311

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا