برپایی پرشور هفته فرهنگی ایران نشان دهنده عزم دو طرف برای توسعه روابط است

ایران

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای افتتاح روزهای فرهنگی و نمایشگاه صنایع دستی ایران عازم عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شده است، امروز سه‌شنبه بیست و پنجم بهمن ماه در ادامه برنامه های سفر خود با رشید اوز گلدیج مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار ضمن قدردانی از دولت ترکمنستان برای فراهم کردن زمینه های برگزاری هفته فرهنگی ایران گفت: به دنبال توسعه همه جانبه روابط دو کشور بیش از ایام گذشته هستیم و این مسئله در دستور کار دولت آیت الله رئیسی، رییس جمهور کشورمان قرار دارد.

 

اسماعیلی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه فرهنگی بین دو کشور گفت: برپایی پرشور هفته فرهنگی ایران در شهر عشق آباد نشان دهنده اراده جدی دو طرف بر سوی توسعه روابط همه جانبه و گسترش تعاملات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است که در این راستا عمل به مفاد تفاهم‌نامه مورد تاکید قرار دارد. 

 

وی گفت: کشور ترکمنستان برادر و خویشاوند ایران است و بر همین اساس بر تعمیق نگاه مثبت جمهوری اسلامی ایران نسبت به گسترش این روابط در تمامی زمینه‌ها و همچنین افزایش همکاری‌ها میان کشورهای همسایه تاکید داریم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران همواره از توسعه همکاری‌های منطقه ای برای گسترش روابط بیشتر به خصوص در حوزه کشورهای دوست و برادر استقبال می‌کند و این موضوع پیام صریح رییس جمهور ایران در حوزه سیاست خارجی به شمار می‌رود.

 

همچنین دو طرف در ادامه این دیدار در خصوص برخی از برنامه ها و پروژه های مشترک از جمله برگزاری جشنواره فیلم کشورهای حوزه خزر، تهیه فیلم های مستند مشترک، اجرای برنامه نوروز، تعیین جدول کاری و برنامه ریزی همکاری ها، کارگروه مشترک رسانه ای، تبادل هیئت های فرهنگی و هنری، حضور در نشست‌های تخصصی ‌فی‌مابین، انتقال تجربیات هنری هنرمندان فرش ایرانی و … به تبادل نظر و گفتگو پرداختند.

 

در ادامه این دیدار وزیر خارجه ترکمنستان ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری هفته فرهنگی در این کشور گفت: روابط فرهنگی باعث تحکیم روابط دو کشور می شود چرا که ایران و ترکمنستان روابط تاریخی و  آداب و سنن واحد دارند که زمینه بسیار خوبی برای همکاری محسوب می‌شود.

 

رشید اوز گلدیج مردوف افزود: حضور پر شور مردم ترکمن در مراسم هفته فرهنگی ایران نشان داد که ترکمن ها به آداب، فرهنگ و تاریخ ایران تمایل دارند و در ۳۱ سال گذشته ۲  کشور دوست و برادر برای همکاری‌های متقابل کارهای خوبی انجام دادند و خواهند داد و برای این فعالیت ها از دولت ایران تشکر می‌کنم .

 

وزیر امور خارجه ترکمنستان به پیشرفت های صورت گرفته در تعمیق همکاری‌ها میان کشورهای حوزه دریای خزر هم اشاره نموده و گسترش همکاری‌های چندجانبه و فراهم آوردن نشست مشترک در سطح کشورها در حوزه های فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.

 

بنا بر این گزارش، در انتهای این دیدار وزیر فرهنگ، فیلم مستند«سفر به کشور خویشاوند» در خصوص سفر سال گذشته رییس جمهور کشورمان به ترکمنستان را نیز به وزیر خارجه این کشور اهدا کرد.

 

گفتنی است، محمدمهدی اسماعیلی در این سفر علاوه بر افتتاح روزهای فرهنگی و نمایشگاه صنایع دستی ایران در ترکمنستان و بازدید از برخی مراکز فرهنگی این کشور، با مقامات عالی ترکمنستان در خصوص توسعه روابط دیدار و از اولین فرهنگ لغات فارسی ترکمنی نیز رو نمایی کرد و همچنین در مراسم رسمی ضیافت وزیر فرهنگ ترکمنستان حضور یافت.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا