برنج ارزان می‌شود؟ – بیگ نیوز

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: رفع ممنوعیت واردات برنج و عرضه محصول جدید به بازار قطعا باعث کاهش قیمت برنج خارجی و ایرانی می شود.

مسیح کشاورز در گفت وگو با بیگ نیوز، در پاسخ به این سوال که آیا رفع ممنوعیت فصلی واردات برنج باعث کاهش قیمت برنج در بازار می شود؟ وی گفت: در زمان ممنوعیت واردات فصلی، با کاهش برنج خارجی در بازار مواجه بودیم که این امر منجر به حباب در بازار شد. ورود یک محصول جدید قطعا بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما تاثیر آن بر بازار به قیمت جهانی کالا و نرخ نیمه ارز بستگی دارد.

وی ادامه داد: قیمت جهانی برنج به مولفه های زیادی بستگی دارد. یکی از آنها زمان خرید برنج است. اگر در فصل برداشت برنج از خارج از کشور خریداری کنیم، قطعاً می توانیم این برنج ها را با قیمت بهتری وارد بازار داخلی کنیم. اما وقتی چهار ماه دیگر تجارت برنج بسته شود و تقاضای ایجاد شده توسط صادرکنندگان با هم وارد بازار شود، قطعاً فروشندگان قیمت ها را افزایش خواهند داد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان برنج افزود: اگر قیمت برنج خارجی در بازارهای جهانی افزایش نیابد و نرخ ارز به نصف افزایش پیدا نکند، قطعا قیمت برنج خارجی در بازار داخلی شکسته می شود. در غیر این صورت، قیمت ها ممکن است بالاتر از قبل از ممنوعیت باشد.

وی در پایان با بیان اینکه با کاهش قیمت برنج خارجی، قیمت برنج ایرانی نیز کاهش می یابد، گفت: در صورت افزایش بیشتر قیمت برنج ایرانی و فاصله قابل توجهی با برنج خارجی، سهم تقاضای برنج ایرانی جابه جا می شود. به بازارهای برنج خارجی.”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا