عمومی

برداشت بهترین انجیر سیاه ایران آغاز شد/ محصولی در حسرت فرآوری – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استانها: محصولات کشاورزی و باغی شهرستان پلدختر در استان لرستان بیش از هر چیز با نام “انجیر سیاه” شناخته می شود ، انجیری که به دلیل رسیدن زودرس وارد بازار می شود و در کشور بزرگ و جهان بسیار مورد تقاضا است. دارد

33 درصد انجیر سیاه و آبی کشور در لرستان تولید می شود

این محصول در قسمت وسیعی از شهر پلدختر کشت می شود و علاوه بر ایجاد اشتغال ، تمایل دارد که این شهر را به وسیله صادرات انجیر به کشورهای مختلف جهان تبدیل کند.

برداشت بهترین انجیر سیاه در ایران آغاز شده است / محصولاتی که از فرآوری آن پشیمان هستند

طبق آماری که مسئولان ارائه کرده اند ، 33 درصد انجیر سیاه و آبی کشور در لرستان تولید می شود و لرستان رکورد کشت و تولید انجیر سیاه را در کشور دارد ، در حالی که 92 درصد این میوه ها در شهرستان پلدختر است. تولید شود

امروزه برداشت این محصول در شهرستان پلدختر آغاز شده است ، در حالی که این محصول به دلایل مختلف از جمله خروج آب در استان ، سیستم نامطلوب استخراج ، عدم سرمایه گذاری مناسب در بخش باغبانی ، توسعه تبدیل و در حال پردازش. در مقایسه با امکانات و قابلیت های موجود ، بهره وری کافی ندارد.

محصولاتی که خواهان پردازش هستند

یک باغبان واحد پول وی با اشاره به آغاز برداشت انجیر در این شهرستان اظهار داشت: با توجه به وقوع سیلاب و شرایط بد در سالهای گذشته ، وضعیت برداشت انجیر در این شهرستان بسیار بهتر شده است.

برداشت بهترین انجیر سیاه در ایران آغاز شده است / محصولاتی که از فرآوری آن پشیمان هستند

وی گفت: خوشبختانه از ابتدای برداشت قیمت خرید باغداران این محصول خوب بوده است.

خوشبختانه امسال کیفیت انجیر در سطح شهر بهتر از سالهای گذشته است این باغبان اهل پلدختر در ادامه گفت: محصول انجیر سیاه ، چون در شهر عملیات بسته بندی و تبدیل ندارد ، دو تا سه روز دیگر دوام ندارد و پوسیده می شود.

یکی دیگر از باغداران پلدختر با اشاره به درآمد مطلوب این محصول در سال جاری برای باغداران گفت: خوشبختانه امسال کیفیت انجیر این شهرستان نسبت به سالهای گذشته بهتر است.

وی با انتقاد از نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی این محصول در شهرستان پلدختر گفت: باغداران سالهاست که وجود دارند. واحد پول آنها با این مشکل روبرو هستند.

برداشت بهترین انجیر سیاه در ایران آغاز شده است / محصولاتی که از فرآوری آن پشیمان هستند

پیش بینی برداشت 40 هزار تن انجیر سیاه

رضا عسگری رئیس اداره جهاد کشاورزی پلدختر نیز در این باره گفت: سطح زیر کشت باغات انجیر در شهرستان پلدختر 2300 هکتار است.

وی افزود: از این 2300 هکتار ، 1800 هکتار بارور است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی پلدختر با اشاره به ظرفیت بالای ایجاد اشتغال در باغات انجیر شهرستان پلدختر گفت: حدود 4600 نفر به طور مستقیم در باغات انجیر این شهرستان کار می کنند.

برداشت بهترین انجیر سیاه در ایران آغاز شده است / محصولاتی که از فرآوری آن پشیمان هستند

عسکری گفت: همچنین حدود 10 هزار نفر به صورت فصلی در این منطقه مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود پس از مجموع 1800 هکتار باغ انجیر سیاه در شهرستان پلدختر 40 هزار تن محصول به بازار ارسال شود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی پلدختر گفت: کار برداشت انجیر از باغات شهرستان تا پایان آنلاین ماه ادامه دارد.

دکمه بازگشت به بالا