بانک ها نرخ سود سپرده را بالا بردند/ بازار سرمایه در معرض خطر جدی

رسول جاویدی درباره وضعیت این روزهای بازار سرمایه افزود: یکی از مشکلات اساسی این روزهای بازار سرمایه کمبود نقدینگی در بازار است که باعث کاهش تقاضا نسبت به سال قبل شده است. طرف عرضه. “

وی گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی کشور تورم و افزایش نقدینگی است اما از سوی دیگر با کمبود نقدینگی در بازار سرمایه مواجه هستیم.

وی گفت: بازار بدهی روز به روز در حال رشد است و وقتی این بازار با نرخ سود بالا خرید و فروش می شود برای سرمایه گذاران جذاب است و پول به سمت این بازار می رود نه بازار سرمایه.

وی ادامه داد: شرکت ها و بانک های بزرگ برای تامین نقدینگی مورد نیاز اقدام به خرید اوراق و فروش اوراق می کنند مگر اینکه خط اعتباری برای شرکت ها وجود داشته باشد.

بانک ها نرخ سود سپرده ها را افزایش می دهند/بازارهای سرمایه در معرض خطر جدی هستند

جاویدی گفت: اگرچه مسئولان می گویند نرخ سود سپرده های بانکی تغییری نکرده است، اما در گزارش های میدانی خود متوجه افزایش نرخ سپرده بانک ها خواهیم شد.

وی افزایش نرخ سپرده بانکی، کاهش نقدینگی بازار و افزایش بازار بدهی را از جمله مشکلات پیش روی بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: بسیاری از سهام از ارزش ذاتی بالایی برخوردار هستند اما به دلیل مشکلات نقدینگی، سهام این شرکت ها پذیرفته نمی شود.

جاویدی گفت: بحث دیگری در بازار وجود دارد که تغییراتی در نرخ خوراک پتروشیمی ها وجود دارد و انتظارات در گروه پالایشی بیشتر از آنچه که شرکت ها گزارش کرده اند، بوده است.

وی افزود: بیم آن می رود که با توجه به کسری بودجه در بازار، دولت دستور قیمت برخی محصولات را به عنوان مواد اولیه گروه پتروشیمی بدهد که این امر باعث کاهش سود و حاشیه سود شرکت ها می شود.

وی افزود: این گونه بلاتکلیفی ها در بازار در ماه های اخیر به قدرت فروشندگان در بازار منجر شده است.

۲۲۳۲۲۷

دکمه بازگشت به بالا