اشتباهات گذشته زمینه‌ساز حمله سایبری شد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق العاده امروز این کمیسیون گفت: میزان حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در حال بررسی است.

مصطفی نخعی در تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با بیگ نیوز، اظهار کرد: ما از سازمان پدافند غیرعامل و تعدادی از دستگاه های امنیتی و نظارتی بودیم.

سپس گفت: حرف های دوستان را از سریال های مختلف شنیده ایم. در حال حاضر نمی توان در مورد نحوه دقیق وقوع این حمله سایبری اظهار نظر کرد و این امر مستلزم کار کارشناسی دقیق و فزاینده ای است. آنچه مشخص است این است که این حمله سایبری صورت گرفته و مشکلی که همه هموطنان با آن مواجه هستند در پمپ بنزین های کشور به وجود آمده است. اطلاعات سرور این جایگاه که باعث ایجاد این مشکلات در پمپ بنزین ها شده بود، بلافاصله حذف شد. پمپ بنزین ها از مرکز اطلاعات سامانه هوشمند سوخت قطع شد و این مشکل به وجود آمد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: پیگیری های لازم برای روشن شدن علت این موضوع و چگونگی وقوع آن ادامه دارد. این کمیسیون همچنین تاکید کرد که این موضوع باید روشن شود و هر چه زودتر گزارش ارائه شود. آنچه مشخص است برخی تصمیمات و اشتباهات اشتباه در گذشته باعث این اتفاق شده است. سیستم سوخت هوشمند سیستمی بود که برای سهمیه بندی ساخته شده بود. در ابتدا پیش بینی های خوبی در زمینه نظارت و پشتیبانی خوبی از سیستم هوشمند سوخت وجود داشت، اما به مرور زمان این حمایت کاهش یافت.

وی افزود: سپس تصمیماتی گرفته شد که باعث شد سیستم واقعاً کارایی و ماموریت هایی را که داده بود از دست بدهد. مدت هاست که بنزین تک نرخی را در کشور بدون محدودیت عرضه می کنیم که این خود منجر به بهبود و نوسازی سیستم هوشمند سوخت در کشور شده است. این سیستم هم از نظر تجهیزات و هم از نظر پروتکل های ارتباطی باید به روز شود.

وی افزود: بیشتر این تجهیزات سال هاست که کار می کنند. هم به تجهیزات و هم به نگهداری باید توجه ویژه ای شود. اشتباهات انجام شده در گذشته باعث بروز چنین حوادثی می شود. امیدواریم اقدامات لازم برای بهبود فرآیندها و سیستم هوشمند سوخت از نظر امنیتی، سخت افزاری، نرم افزاری و ارتباطی انجام شود تا شاهد تکرار این اتفاقات نباشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مقرر شد کمیته ای با حضور تمامی ارگان های مذکور با محوریت کمیسیون انرژی تشکیل شود تا موضوع را با دقت بیشتری رصد و برنامه ای ملموس و به موقع تدوین کند. هم بتوانیم نظارت کنیم و هم مطمئن شویم که دیگر مشکلی برای کشور وجود ندارد. همچنین مقرر شد مجتمع پخش فرآورده های نفتی تلاش خود را برای بروز رسانی و شناسایی خطاهای احتمالی در سامانه به کار گیرد. این کمیته بر این مسائل نظارت خواهد کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا