استارت نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت

تاکنون حدود 186 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن سپرده گذاری کرده اند که کمتر از یک پنجم طرح پیش بینی شده در سال اول است و به نظر می رسد این رقم برای واحدهای ملی مسکن همراه با نهضت ملی مسکن بیشتر باشد. جنبش.

به گزارش بیگ نیوز، بر اساس آخرین آمار از میزان سپرده گذاری متقاضیان طرح جهش تولید و عرضه مسکن (نهضت ملی مسکن) ۲۸۹ هزار و ۸۶۵ نفر در بانک مسکن مشغول به کار شدند. آنها طرح اقدام ملی مسکن را افتتاح کردند.

حدود سه ماه پیش تعداد افراد احصا شده در برنامه اقدام ملی مسکن در دولت دوازدهم 237 هزار نفر بود. دولت سیزدهم سپس اعلام کرد که وزارت راه و شهرسازی برنامه اقدام ملی را با نهضت ملی مسکن ادغام کرده است. البته این طرح از زمانی که در 28 مهرماه به نهضت ملی مسکن فراخوانده شد، در مرحله ثبت است. به عنوان مثال ثبت نام مجردها که از 20 دی ماه آغاز شده بود هنوز به پایان نرسیده و تا 20 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

طبق آمار، 12 ژانویه ارائه شده توسط رستم قاسمی – وزیر راه و شهرسازی در مجموع 3 میلیون و 800 هزار نفر در دو طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند که قطعا با افزودن آمار ثبت نام مجردان تعداد متقاضیان بیش از 4 میلیون نفر افزایش می یابد. در واقع تعداد متقاضیان مسکن در کشور بیش از 4 میلیون نفر است، اما مشکل این است که اکثر این افراد توان پرداخت ندارند و احتمالا با شروع طرح از تعداد متقاضیان موثر کاسته خواهد شد. آپارتمان آنلاین و اتفاقاتی که در آپارتمان ملی افتاد.

با توجه به پتانسیل کم بسیاری از متقاضیان، انتظار می رود بانک ها با تسهیلات پرداختی 250 تا 450 میلیون تومانی به سازندگان و متقاضیان تکمیل واحدهای نهضت ملی کمک کنند. بر اساس قانون تولید و عرضه مسکن، بانک ها موظفند سالانه 360 هزار میلیارد تومان برای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص دهند. مجموع تسهیلات پرداختی بانک مسکن تاکنون 948 میلیارد تومان است و هیچ بانکی میزان تسهیلات پرداختی این طرح را اعلام نکرده است و احتمالاً هیچ بانکی غیر از بانک مسکن وام طرح نهضت ملی را بازپرداخت نکرده است. . ..

وضعیت نهایی برنامه اقدام ملی مسکن حاکی از آن است که 760 هزار واحد زمین تخصیص یافته و پروژه آماده بهره برداری است. این آمار البته مربوط به ابتدای دی ماه است. حدود 530000 آپارتمان از 760000 آپارتمان وابسته به پروژه ملی اقدام است که وابسته به جنبش ملی مسکن است. این در حالی است که طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی تمامی 760 هزار واحد اجرایی نشده و ممکن است در مراحل مختلف باشد.

به عنوان مثال، برخی از پروژه ها آماده بهره برداری هستند، اگرچه تعمیرات اساسی نشده اند. گزارش شده است که 210000 واحد یا تعمیرات اساسی شده و یا آماده تعمیرات اساسی هستند. 550 هزار قطعه زمین اختصاص یافته و مسئولان وزارت راه و شهرسازی در استان های مختلف در حال انجام اقدامات لازم برای راه اندازی پروژه ها هستند. رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش وعده داده بود که تا پایان سال جاری تعداد بلوک های اجرایی نهضت ملی مسکن به 800 هزار بلوک خواهد رسید.

دولت بارها اعلام کرده است که برنامه ملی مسکن باید به طور کامل توسط بخش خصوصی اجرا شود، اما بخش خصوصی در حال پرداخت تسهیلات است، تعامل وزارت راه و شهرسازی و شاکی از سرعت پایین پروژه گلایه دارد. فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان در این خصوص به بیگ نیوز گفت: مشکلات فنی سامانه املاک خصوصی نهضت ملی مسکن هنوز برطرف نشده است. حدود یک ماه است که تماس می گیریم و مشکلات فنی سامانه را اطلاع رسانی می کنیم اما مشکل همچنان پابرجاست. بسیاری از بانک ها آمادگی خود را برای بازپرداخت وام های 250 میلیون تا 450 میلیون تومانی اعلام کرده اند که پیش نیاز غلبه بر مشکلات سیستم است.

محمد مرتضوی از اعضای هیئت مدیره کانون انبوه سازان نیز گفت: بیشتر قراردادهای نهضت ملی مسکن با ارگان های دولتی مانند صندوق مسکن منعقد شده است. برخی از همکاران ما در برخی استان‌ها نیز روی یک پروژه تولید و مسکن کار کرده‌اند، اما برای موفقیت کامل این پروژه، باید تعامل مؤثرتری با انبوه‌سازان به‌عنوان بزرگ‌ترین سازمان جهان داشته باشد. در حوزه تولید مسکن قدم جدی برای همکاری با وزارت راه و شهرسازی برنداشته ایم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا