ارتقاء بهداشت و خدمات امدادی در راهپیمایی اربعین ۱۴۰۲ / ارائه بیش از ۳ میلیون خدمت

این پست از سایت بیگ نیوز برگرفته از سایت ” www.isna.ir ” در مورد مقاله ” ارتقاء بهداشت و خدمات امدادی در راهپیمایی اربعین ۱۴۰۲ / ارائه بیش از ۳ میلیون خدمت ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

رئیس سازمان اورژانس کشور که مسئولیت کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین را نیز برعهده داشت، از ارائه حدود سه میلیون خدمت از سوی این کمیته در حوزه‌های آموزش،امداد و بهداشت خبر داد و گفت که در نتیجه اقدامات انجام شده شاهد برگزاری راهپیمایی اربعین ۱۴۰۲ در شرایط بهتر امدادی و بهداشتی در مقایسه با سال‌های قبل بودیم.

به گزارش بیگ نیوز، گزارش‌های منتشر شده از سوی دستگاه‌های مختلف حاکی از آن است که راهپیمایی اربعین در سال جاری در شرایط سالم‌تر و ایمن‌تری در مقایسه با سال‌های قبل برگزار شده است، این درحالی است که آمارهای رسمی از افزایش شمار زائران روایت دارد و بیانگر این است که بیش از چهار میلیون زائر برای زیارت عتبات راهی کشور عراق شده‌اند. این شرایط حاصل هماهنگی و همکاری دستگاه‌های مختلفی از جمله پلیس، هلال احمر، اورژانس و … است که همگی تحت ستاد مرکزی اربعین فعالیت داشتند. در این میان اورژانس کشور نیز از جمله سازمان‌هایی بود که از مبدا حرکت زوار تا نقطه صفر مرزی خدماتی را در دو بخش ارائه فوریت‌های پزشکی و امدادرسانی و نیز نظارت بر سلامت محیط و زائران برعهده داشت. همچنین رئیس این سازمان در جایگاه ریاست کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین بر اقدامات درمانی و بهداشتی انجام شده در این راهپیمایی نظارت داشت. خدماتی که شمار آن از حدود سه میلیون عدد بوده است.

دکتر جعفر میعادفر، رئیس اورژانس کشور که در ایام اربعین مسئولیت کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین را نیز بر عهده داشت، در گفت‌وگو با بیگ نیوز به تشریح اقدامات این سازمان در طول اجرای طرح اربعین ۱۴۰۲ پرداخته است.

میعادفر با بیان اینکه در اجرای طرح اربعین، تدابیر مقام معظم رهبری به عنوان برنامه جامع و اساسی سیاست‌های اجرایی در دستورکار قرار داشت، گفت: در راستای ارائه خدمات بهتر در راهپیمایی اربعین ۱۴۰۲ و ارتقاء سلامت و ایمنی زائران، کمیته بهداشت و درمان و سازمان اورژانس کشور از همان روزهای نخست پس از پایان ماموریت اربعین ۱۴۰۱، جلسات آسیب‌شناسی و هماهنگی برای اجرای طرح اربعین ۱۴۰۲ را آغاز کرده و در دستورکار خود قرار داد. ما در این جلسات نقاط ضعف و قوت را مورد شناسایی قرار داده و بر حل نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت تاکید کردیم.

وی برگزاری همایش تخصصی درس آموخته‌های مدیریت سلامت در مراسم اربعین حسینی (ع) را در راستای تحقق همین موضوع توصیف کرد و گفت: همچنین اجلاسی تحت عنوان G۵ با حضور وزرا و مسئولان عالیرتبه از وزارت بهداشت کشورهای ایران، عراق، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و سازمان جهانی بهداشت برگزار و در آن ضمن انتقال تجربیات، هماهنگی‌های لازم در این خصوص نیز انجام شد که در نتیجه آن شاهد ارتقاء سلامت زائران بودیم.

میعادفر افزود:‌همچنین در نشستی جداگانه با وزیر بهداشت کشور عراق نیز هماهنگی‌های لازم در خصوص انجام اقدامات درمانی مورد نیاز برای زائران درخاک کشورعراق و … مورد بحث قرار گرفت و تصمیمات خوبی در این خصوص اتخاذ شد. در مجموع نیز جلسات مکرر و منظم در طول یکسال اخیر با محوریت ماموریت اربعین برگزار شد.

بازدیدهای میدانی از وضعیت بهداشت و زیرساخت‌های ایمنی در مرزها

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه بازدیدهای میدانی متعدد نیز به منظور نظارت بر شرایط بهداشتی و همچنین امکانات و زیرساخت‌های امدادی در پایانه‌های مرزی و محورهای منتهی به آن انجام شد، گفت: همچنین با توجه به اینکه دو مرز ریمدان و میرجاوه محل ورود زائران پاکسانی، هندی و افغانستانی به کشور بود، اقداماتی نیز در این دو مرز شرقی انجام گرفت و تمهیدات لازم در این خصوص اتخاذ شد. یکی از این تمهیدات بررسی وضعیت سلامت اتباع در بدو ورود به کشور بود و در صورتی که آنان مبتلا به بیماری بودند از ورود آنان به داخل کشور جلوگیری می‌شد.

ارتقاء بهداشت و خدمات امدادی در راهپیمایی اربعین ۱۴۰۲ / ارائه بیش از ۳ میلیون خدمت
ماموریت اورژانس در اربعین ۱۴۰۲

میعادفر، برگزاری جلسات هماهنگی با دانشگاه های علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی، حضور در جلسه شواری ادارای استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و …، تامین و ذخیره خون و فرآورده‌های خونی در استان‌های مرزی برای ۱۴ روز را از دیگر اقدامات انجام شده برای برگزاری ماموریت اربعین ۱۴۰۲ برشمرد.

استقرار ۴۶۱ آمبولانس در مرزها و آماده‌باش ۱۲ بالگرد اورژانس

وی درباره اقدامات انجام شده از سوی اورژانس کشور در مرزها نیز گفت:‌ ۴۶۱ دستگاه خودروی اورژانس اعم از آمبولانس،اتوبوس آمبولانس، موتورلانس و آمبولانس هوایی در مرزهای شرقی و غربی مستقر شد. همچنین ۱۲ فروند بالگرد اورژانس هوایی برای پشتیبانی امداد هوایی در این ماموریت در آماده‌باش کامل قرار گرفت و دو فروند آمبولانس هوایی نیز در تهران و شیراز به حالت استندبای درآمد.

رئیس سازمان اورژانس کشور همچنین از آماده باش۵۷دستگاه خودروی اورژانس آمبولانس،اتوبوس آمبولانس، موتورلانس و آمبولانس هوایی برای برای اعزام به مرزهای اربعین در صورت نیاز خبر داد و گفت:‌ برپایی۱۰بیمارستان و هشت درمانگاه صحرایی به همراه اتاق‌های هوای سرد از جمله اقداماتی بود که در این خصوص انجام شده است.

وی از ساخت چهار درمانگاه مجهز در پایانه‌های مرزی برای نخستین بار خبر داد و گفت: همچنین با توجه به پیش‌بینی افزایش حجم مراجعان ۱۳۵ نیروی درمانی متخصص به بیمارستان‌های مرزی اعزام شدند. اعزام ۱۴۵۰ نیروی متخصص و عملیاتی به مرزهای ورودی و خروجی اربعین در شرق و غرب کشور نیز در این مدت انجام شد و علاوه بر آن اورژانس ۱۹۷بیمارستان در اطراف پایانه‌های مرزی به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.

میعادفر با بیان اینکه گستره استقرار و حضور اورژانس در چهارچوب مرزهای کشورمان تعریف شده است، گفت:‌به همین دلیل نیز استقرار نیرو و خودروهای اورژانس در داخل کشور عراق انجام نشد. اما کمیته بهداشت و درمان، ۷۴موکب درمانی و بهداشتی را در مسیر راهپیمایی در ایران و عراق برپا کرد و ۹۴۵ نفر از کادر درمان در این موکب‌ها مستقر شده و به ارائه خدمات امدادی، بهداشتی و درمانی به زائران پرداختند.

وی درباره تمهیدات اتخاذ شده برای جلوگیری از ابتلا زائران به بیماری‌های واگیردار، گفت: در همین راستا نیز ۱۱ کارشناس مدیریت بیماری‌ها و ۱۲ کارشناس سلامت محیط به کشور عراق اعزام شدند تا بر این موارد نظارت کنند. حضور مستمر ۲۴۰ نفر از نیروی‌های متخصص مدیریت بیماری واگیر در مرزهای زمینی و هوایی و حضور مستمر ۴۵۳ نفر از نیروهای متخصص سلامت محیط و کار در مسیرهای منتهی به مرزها و پایانه‌های مرزی از دیگر اقدامات انجام شده در این خصوص است.

به گفته رئیس اورژانس کشور، اعزام ۳۶ متخصص طب ایرانی و ۳۸ ماسور به مسیرهای راهپیمایی در ایران و عراق، اعزام پنج واحد دیسپچ سیار، اعزام چهار تیمی تخصصی و مجهز تعمیرات آمبولانس‌ و … نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.

میعادفر گفت: همچنین تیم‌های بازرسی محسوس و نامحسوس نیز در این مدت بر وضعیت استقرارها  وهمچنین وضعیت بهداشتی نظارت داشتند و علاوه بر آن وزیر بهداشت، بنده به عنوان رئیس اورژانس و دیگر معاونان وزارت بهداشت و سازمان اورژانس نیز اقدام به بازدید از پایانه‌های مرزی و وضعیت بهداشتی در این مناطق کردیم.

وی افزود: در نتیجه این اقدامات که تنها گزارش مختصری از آن بیان شد، شاهد آن بودیم که امسال راهپیمایی اربعین در وضعیت ایمنی و سلامتی بهتری برگزار شد. ما امسال برای هر یک از پایانه‌های مرزی اطلس جداگانه‌ای از چالش‌های سلامت، بهداشت و امدادرسانی را نیز تدوین کردیم و بر اساس مخاطرات احتمالی در هر یک از مرزها نیروها و امکانات را توزیع کردیم.

ارتقاء بهداشت و خدمات امدادی در راهپیمایی اربعین ۱۴۰۲ / ارائه بیش از ۳ میلیون خدمت
اورژانس در ماموریت اربعین

ارائه خدمات اورژانسی به ۵۶۷ هزار زائر اربعین

رئیس اورژانس کشور در ادامه گفت‌وگو با بیگ نیوز به بیان آمارهای عددی از خدمات ارائه شده پرداخت و گفت: اورژانس کشور در ماموریت اربعین ۱۴۰۲، به ۵۶۷ هزار و ۳۴۸ نفر خدمات اورژانس پیش‌بیمارستان را ارائه کرده است.

وی با بیان اینکه ۸۷۵۸ نفر به مراکز درمانی اعم از بیمارستان و درمانگاه‌های دائمی و صحرایی اعزام شدند، گفت: همچنین ۲۵۸۵ مصدوم حوادث ترافیکی نیز از سوی آمبولانس‌های اورژانس، ۳۳ نفر از سوی اورژانس هوایی و ۶۶ نفر نیز از سوی آمبولانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شدند.

میعادفر درباره اینکه چه تعداد از مصدومان و بیماران از عراق به کشورمان منتقل شدند نیز گفت: این افراد در داخل کشور عراق از سوی ناوگان جمعیت هلال احمر یا ناوگان امدادی کشور عراق به مرز آورده شده و از آنجا به وسیله آمبولانس‌های اورژانس به مراکز درمانی داخل کشور انتقال داده شدند که تعداد آنها ۶۷۶ نفر است.

وی درباره مرزهای دارای بیشترین مصدوم انتقالی از عراق نیز گفت:‌از مرز مهران ۳۸۳ بیمار یا مصدوم وارد شدند که از این تعداد ۴۰ نفر بستری شده و ۳۴۳ نفر نیز درمان و ترخیص شدند. افراد مصدوم یا بیمار وارد شده از مرز شلمچه درخرمشهر نیز مجموعا ۱۵۱ نفر بودند که ۲۸ نفر از آنان بستری شده و ۱۲۳ نفر نیز درمان و ترخیص شدند.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین گفت:‌مجموعا ۶۹ زائر بیمار یا مصدوم نیز از مرز چزابه در سوسنگرد وارد کشور شدند که ۹ نفرشان بستری و مابقی درمان و ترخیص شدند. از مرز خسروی واقع در قصرشیرین هم ۷۳ بیمار یا مصدوم وارد کشور شد که شش نفرشان بستری شده و ۶۷ نفر نیز درمان یا ترخیص شدند. 

میعادفر شمار زائرانی که خدمات درمانی را در همان محل از عوامل اورژانس دریافت کرده‌اند، ۵۵۸ هزار و ۵۹۰ نفر اعلام کرد و گفت:‌ همچنین در داخل کشورمان به ۸۷۹۲ زائر غیرایرانی خدمات درمانی ارائه شد.

وی با بیان اینکه یکی از نگرانی‌های جدی در ماموریت اربعین امسال گرمازدگی زائران بود، گفت: ۵۴ هزار و ۷۳۹ زائر نیز دچار گرمازدگی و عوارض ناشی از آن شده بودند که خدمات درمانی به آنان ارائه شد. خوشبختانه با اقدامات انجام شده و همچنین هشدارهای ارائه شده از گرمازدگی شمار زیادی از زائران جلوگیری شد. از این تعداد ۶۸۳۵ زائر نیز تحت سرم تراپی قرار گرفتند.

به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور در طول اجرای ماموریت اربعین ۱۴۰۲ به۳۰۷۷نفر از بیماران تنفسی، ۲۶۹۹ نفر از بیماران قلبی و ۴۸۷ نفر از زنان باردار خدمات درمانی ارائه شد.

مراجعه ۹۱۸۷ زائر اربعین به بیمارستان‌های دائمی

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین از اعزام و مراجعه۹۱۸۷بیمار یا مصدوم به بیمارستان‌های دائمی نیز خبر داد و گفت:‌از این تعداد ۱۷۸۰ نفر بستری شده و ۷۳۶۲ نفر درمان و ترخیص شدند. همچنین برابر گزارش اعلام شده از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت در طول این مدت ۴۴۲ عمل جراحی انجام شد که ۳۳ مورد آن اورژانسی بوده است. ۲۵۹ تن از بیماران و افراد مصدوم نیز به مراکز درمانی تخصصی و فوق‌تخصصی اعزام شدند. 

مراجعه بیش از ۴۰۰ هزار زائر به مراکز جامع سلامت

وی درباره خدمات ارائه شده از سوی مراکز جامع سلامت در استان‌های مرزی نیز گفت: در مجموع ۴۰۹ هزار و ۸۴ نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند که در جریان آن ۸۶ هزار و ۵۵۲ مراجعه کننده ویزیت شدند.  خدمات درمانی به۱۳۴۲بیمار نیازمند به خدمات دندان پزشکی و خدمات آزمایشگاهی نیز به ۲۳۰۴ مراجعه کننده ارائه شده است.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین حسینی در ادامه به آمار بازدیدهای بهداشتی اشاره کرد و به بیگ نیوز گفت: در مجموع از ۱۲ هزار و ۶۷۳ مرکز اقامتی ویژه زائران اربعین بازدید شد. بازدید بهداشتی از ۵۷ هزار و ۵۷۳ مرکز تهیه و توزیع غذا نیز از دیگر اقدامات انجام شده است که در جریان آن تذکرات لازم به متصدیان داده شد.

ارتقاء بهداشت و خدمات امدادی در راهپیمایی اربعین ۱۴۰۲ / ارائه بیش از ۳ میلیون خدمت
اورژانس در اربعین ۱۴۰۲

وی با بیان اینکه ۴۱ هزار و ۵۰۴ لیتر کلر سنجی نیز انجام شد، گفت: همچنین ۱۵۶ هزار و ۵۸۰ مترمکعب کلرزنی هم انجام شده و از طریق دستگاه‌های پرتابل ۳۳ هزار و ۶۰۶ مورد نمونه برداری محیط و غذا نیز انجام شد. 

میعادفر از آموزش به ۳۷ هزار و ۱۹۷ نفر از خادمین موکب‌ها خبر داد و گفت:‌ در جریان این آموزش‌ها هم اصول اولیه امدادرسانی به این افراد آموزش داده شد و هم الزامات بهداشتی محیط و مواد غذایی به آنان یادآوری شد.

بیشتر بخوانید:‌

افزایش ایمنی و سلامت زائران در اربعین ۱۴۰۲

رئیس اورژانس کشور از انجام گندزدایی از ۱۰۰ هزار و ۴۱۴ مترمکعب از سطوح نیز خبر داد و گفت:‌ همچنین در ۲۳۲ هزار متر مربع از سطوح نیز سم‌پاشی انجام شد.

وی با بیان اینکه ۱۹۲۴ نفر از زائران اربعین حسینی از سوی ۳۶ متخصص طب ایرانی ویزیت شدند، گفت: ۳۰هزارجلدکتاب و بروشور حاوی توصیه های طب ایرانی در سفر اربعین، توزیع۲۲هزارو۵۰۰بسته یپیشگیرانه طب ایرانی برای بیماری‌های شایع در سفر اربعین و … نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.

آموزش به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار زائر اربعین

میعادفر از آموزش چهره به چهره به یک میلیون و ۴۰۶ هزار و ۵۹۹ زائر در خصوص اقدامات امدادی، بیماری‌ها و اصول بهداشتی در سفر خبر داد و گفت:‌ در حوزه اهدای خون نیز با تمهیدات اتخاذ شده، ۲۲۳ مورد انواع واحد خونی به بیماران و مصدومین نیازمند به خون تزریق شد و از این طریق پاسخگویی۱۰۰درصدی به نیاز های خونی را مراکز درمانی شاهد بودیم.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین در پایان با بیان اینکه مدت زمان ارائه خدمات اورژانسی به زائران کاهش و کیفیت آن نیز افزایش داشته است، گفت: در مجموع بیش از سه میلیون خدمت از سوی کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین درحوزه‌های آموزش، امداد، بهداشت و درمان به زائران اربعین ارائه شده است. همچنین در نحوه ارائه خدمات حوزه بهداشت و سلامت به زائران در راهپیمایی ۱۴۰۲ نیز شاهد تحولات و تغییرات موثری بودیم که نتایج آن در برگزاری ایمن‌تر راهپیمایی اربعین و رعایتن بیشتر نکات بهداشتی و سلامت خود را نشان داده است. به امید خداوند با پایان ماموریت اورژانس در اربعین ۱۴۰۲، جلسات هماهنگی و آسیب‌شناسی برای ماموریت اربعین ۱۴۰۳ را آغاز خواهیم کرد.

انتهای پیام

گروه تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با هنر روایتگری هستم. قصه‌گویی بازیگوشانه و قدرت تجسم آن را دارم تا خوانندگان را به دنیای جذاب رویدادها بکشانم.
دکمه بازگشت به بالا