ادعای عربستان در مورد منابع میدان گازی آرش

این پست از سایت خبرگذاری بیگ نیوز برگرفته از سایت ” ana.press ” در مورد مقاله ” ادعای عربستان در مورد منابع میدان گازی آرش ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

کویت |گاز

وزارت امورخارجه عربستان در بیانیه‌ای مدعی شد که منابع طبیعی میدان گازی آرش متعلق به عربستان و کویت است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، وزارت امور خارجه عربستان در بیانیه‌ای بار دیگر مدعی شد منابع طبیعی میدان گازی آرش منحصراً متعلق به عربستان و کویت است.

عربستان و کویت در روز پنجشنبه مدعی شدند منابع طبیعی میدان گازی آرش که مورد مناقشه با ایران است، منحصراً متعلق به این دو کشور بوده و آن‌ها از حقوق کامل برای بهره‌برداری از منابع طبیعی آن برخوردارند. این خبر طبق بیانیه وزارت امور خارجه عربستان منتشر شده است.

اختلاف بر سر میدان گازی آرش که عربستان و کویت آن را الدوره می‌نامند، با اطلاعیه ایران مبنی بر آغاز حفاری در این میدان گازی بالا گرفت. کویت و عربستان از ایران خواسته‌اند اول مرز دریایی خود را مشخص کند تا بتواند ادعای سهم ۴۰ درصدی در این میدان گازی را ثابت کند.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه عربستان، این دو کشور از ایران خواسته‌اند در شرایطی در مذاکره بر سر مرز شرقی این میدان گازی شرکت کند که عربستان و کویت در یک طرف و ایران در طرف دیگر مذاکره قرار داشته باشد.

جواد اوجی وزیر نفت ایران در اوایل همین هفته اعلام کرد ایران کوچکترین ذره از حقوق خود در میدان گازی آرش را واگذار نخواهد کرد.
وی گفت: «ما به کویت اعلام کرده‌ایم آماده بهره‌برداری مشترک از این میدان گازی هستیم که حق غیر قابل انکار جمهوری اسلامی ایران است».
وزیر نفت کویت هفته گذشته گفت کشورش حفاری و تولید گاز از این میدان گازی را آغاز کرده و منتظر تعیین مرز ایران نخواهد ماند.

دکمه بازگشت به بالا