عمومی

ائمه اطهار (ع) بهترین الگوها برای تربیت فرزندان هستند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

حجت الاسلام محمد عزیزی در گفتگو با خبرنگار آنلاین، درباره ضرورت همراهی با فرزندان بیان کرد: اصلی‌ترین عامل در تربیت فرزند صبر و تحمل در مقابل مشکلات است طبیعتاً این صبر باید با خصلتی همراه باشد و آن، رضایت و تشکر است اگر صبر همراه با رفتار بد باشد، نه تنها اثر خوبی ندارد بلکه تأثیر منفی دارد.

وی افزود: در روانشناسی بیان شده که مادر هرگز پیش فرزندان گلایه نکند چرا که شاید مادر بعد بیان آن گلایه‌ها فراموش کند اما این عامل ۲۰ سال در ذهن فرزندان خواهد ماند اگر مادران شروع به منفی گرایی کند، جهان روی فرزندان تاریک می‌شود و اثر مخرب بر ذهن فرزندان دارد لذا بعد از صبر، مقوله رضایت و تشکر است.

امام جمعه میامی با بیان اینکه معصومان (ع) در تمام ابعاد هدایتی و تربیتی، الگوی کامل هستند در میان ایشان امام حسین (ع) از موقعیت ویژه ای برخوردار است، بیان کرد: یکی از جبهه‌های تربیتی حادثه عاشورا صحنه آزادی و انتخاب راه است و باید این موضوع را از امام حسین (ع) بیاموزیم.

عزیزی ادامه داد: این امام بزرگوار علیرغم اینکه در کربلا به شدت نیاز به یار داشت اما در شب عاشورا روی به برادرش می‌کند و می‌گوید شما می‌توانید دست برادران را بگیرید و بازگردید اما ایشان می‌فرمایند که اگر بازگردم جواب مادرم زهرا (س) را چه بدهم و این زمینه سازی تربیت است.

وی با بیان اینکه در مکتب اهل بیت (ع) نه تنها تربیت فرزندان از لحظه تولید مورد توجه است بلکه حتی قبل از آن هم مد نظر قرار دارد، افزود: باید از امام حسین (ع) بیاموزیم که راه انتخاب و آزادی را به فرزندانمان بیاموزیم.

امام جمعه میامی بیان کرد: نخستین نکته‌ای که در سیره تربیتی امام حسین (ع) وجود دارد، اظهار محبت به فرزندان است محبت به فرزند امری است که خدا در دل والدین قرار داده اما آنچه آثار تربیتی دارد، ابراز آن به فرزندان است یعنی باید فرزند بداند که پدر و مادر به او محبت می‌کنند.

عزیزی با بیان اینکه ائمه اطهار (ع) بهترین الگوها برای تربیت فرزندان هستند، تاکید کرد: امام حسین (ع) با در آغوش گرفتن فرزندان خردسال خود، آنها را حمایت و محبت می‌کرد لذا باید ما این امام بزرگوار و دیگر ائمه معصومان را الگوی خویش قرار دهیم.

دکمه بازگشت به بالا